Ana Sayfa Urfa Haberleri Üreticiye Kötü Haber

Üreticiye Kötü Haber

Merkez Bankası'nın art arda aldığı kritik kararlara birçok açıklama gelirken bir açıklama da Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E. Sabri Ertekin’den geldi. Başkan Ertekin Merkez Bankası’nın almış olduğu kararları olumlu bularak, “Üretici için Dolar’ın 1.7 TL’nin altına düşmesi iyi değil dedi.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 11:09
Üreticiye Kötü Haber
Son yıllarda artan ara malları ithalatına da dikkat çeken Ertekin, şu anda toplam değeri ihracatımızı aşan bu malların birçoğunun ülkemizde rahatlıkla üretilebildiğini söyledi. Başkan Ertekin açıklamalarına şöyle devam etti. “Uzun yıllardır işçilik giderleri ve sosyal güvenlik giderleri ve enerji fiyatlarının artmasına rağmen dövizin yerinde sayması hatta gerilemesi ara malları üreticilerine darbe vurmuştur. Bu aynı zaman da işsizliği de dolaylı olarak arttırmaktadır. Merkez Bankasının faizleri düşürmesi normaldir, iyidir. Ancak yatırımcı tüketici ayırımı yapmadan munzam karşılıkları arttırması doğru değildir. Yatırımcıların önünü açmak gerekiyor. Kredi maliyetlerini arttırıcı hareketlerden kaçınmalıdır. % 11’lik büyüme hızımız da aşırı değildir. Yıllardır, Çin ve Hindistan üreticinin önünü açarak bu rakamlara yakın büyümüşlerdir. Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasına katılması için bu büyüme hızıyla devam edilmelidir. Ayrıca yıllık enflasyonun % 6’larda olduğu ülkemizde, bankaların %13’lerde ve daha yüksek rakamlarla para satmaya kalkması fırsatçılıktır. Sanayici ve Bankacı birbirini tamamlayan iki unsurdur. Fırsattan istifade ederek sanayiciyi boğmak akıllılık değil, dar görüşlülüktür. Sanayiciyi yaşat ki banka da yaşasın” dedi.
İthalatımızın masaya yatırılması gerektiğini de ifade etti. Ertekin, TİM’in ihracat rakamlarını detaylı açıkladığı gibi ithalat rakamlarını da benzer tablolarla mallar ve ülkeler bazında açıklanmasını isteyerek “Bu tablolar potansiyel aramalı yatırımcılarını tetikleyebilir” diyerek sözlerini tamamladı.(gapha)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık