Ana Sayfa Siyaset Urfa AKP’de panik

Urfa AKP’de panik

Şanlıurfa’da yapılan son yerel seçim anketlerinde MHP ve Saadet Partisi adaylarının oylarındaki yükseliş AKP kanadında paniğe neden oldu. Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın internete düşen konuşma kayıtları da buna eklenince AKP cephesi seçim çalışmalarında ne yapacağını şaşırdı.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2014 Cuma 01:58
Urfa AKP’de panik

Kahramanmaraşlı Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i Valilik görevinden istifa ettirip, Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı yaparak yerel seçimlere dezavantajlı durumda başlayan AKP’nin çeşitli internet sitelerinde yapılan anketlerde de büyük oy kaybı yaşıyor.
Sosyal medya ve basında yeterince kendini izah edemeyen AKP, yerel seçim çalışmalarını sadece billboardlar aracılığıyla yaparken, AKP’den aday adayı olup, aday gösterilmeyen siyasetçilerin de eleştirilerine maruz kalıyor.
Daha önceden AK Partili olup, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan M. Kemal Saraçoğlu ve Saadet Partisi adayı Ahmet Bahçıvan’ın son günlerdeki çalışmaları dikkat çekerken, yapılan anketlerde de AKP ile yarışır konuma geldikleri gözleniyor.
Urfalı birini büyükşehir belediye başkan adayı göstermediği için seçmenin büyük tepkisini gören AKP’nin, Kahramanmaraşlı Celalettin Güvenç’i topluma kabul ettirme çabası da gerek 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, gerekse Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmeleri skandalından sonra daha zora girmiş bulunuyor.

MUHALEFETE GÜN DOĞDU
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra AKP’yi eleştirecek iyi bir malzemeye kavuşan muhalefet partileri konuyu her fırsatta değerlendirirken, AKP kanadı ise seçim propagandasını sadece Celalettin Güvenç’in 2.5 yıl valilik döneminde yaptığı devlet hizmetleriyle anlatmaya çalışıyor.

GENÇLERİ KAYBETTİ
Urfalı birini aday etmeyerek seçmenin tepkisini alan AKP, Urfa’nın sosyal yapısının temeli olan aşiret oylarını da büyük oranda kaybetti.
Aşiretçiliği bitireceğiz söylemini kullandığı halde aşiret önderlerine gidip destek isteyen AKP’nin tutumuna karşılık, Urfa’daki bir çok aşiret farklı partilere destek vereceklerini açıklamış bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star