Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA BAROSUNDAN AÇIKLAMA

URFA BAROSUNDAN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Barosu tarafından Adliye Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde bazı uygulamalara yönelik tepki gösterilerek, yaşananlar protesto edildi.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2016 Cuma 08:21
URFA BAROSUNDAN AÇIKLAMA

Bilindiği üzere 5 Nisan Avukatlar Günü Haftası içindeyiz. Şu an Türkiye’de 79 baroya bağlı olarak çalışan yaklaşık 100 bin avukat meslektaşımız bulunmaktadır. Sayımız her geçen gün ciddi manada artış göstermekte ve bu artış hızı ile ilk beş yılın sonunda sayımızın iki katına çıkması yani 200 bine ulaşması beklenmektedir. Hukukun üstünlüğüne vesile olması ve mesleğimizin hak ettiği değere kavuşması dileğiyle 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun.

 

            Yargının üç temel unsurundan olan avukatlık, ne yazık ki toplumda hak ettiği değere henüz kavuşabilmiş değildir. Mevzuatın amir hükümlerine göre “yargı organları, emniyet makamları ve tüm kamu kurum ve kuruluşları, kamu görevi icra eden avukatlara her türlü kolaylığı sağlamakla yükümlü iken” maalesef avukatlar çoğu zaman engellenmekte ve mesleklerini icra etmeleri adeta imkânsız hale getirilmektedir.

 

            Bu çerçevede özellikle Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde meslektaşlarımızın görev yapmalarının koşulları bütünüyle ortadan kaldırılmıştır. Şanlıurfa TEM’ de meslektaşlarımıza dönük kimi hukuk dışı uygulamalar şöyledir:

1-                 Meslektaşlarımız dışlanmakta, müvekkilleri ile görüşmeleri engellenmekte ve şüphelilerle aynı kefeye konularak adeta hakarete uğramaktadır.

2-                 Aileler gözaltındaki yakınlarına özel müdafi tuttuklarında TEM’ deki kolluk görevlileri “gözaltındakilerin özel müdafi istemediklerine” dair tutanaklar tutularak avukatlar geri gönderilmektedir.

3-                 Avukat meslektaşlarımız TEM kampüs alanına alınmamakta, bu alanda bulunan meslektaşlarımız zorla ve yaka paça dışarı çıkarılmaktadır.

4-                 Yine gözaltındaki kişilere “şu avukat şucudur, şu avukat bucudur” denilerek avukatlar adeta fişlenmekte ve gözaltındaki kişilerde bir algı oluşturularak meslektaşlarımızın görev yapmaları engellenmektedir.

5-                 Dosyalarda kısıtlama kararı bulunduğu söylenerek dosyaların avukatlar tarafından incelenmesi engellendiği veya kısıtlama kararı avukatlara gösterilmediği halde, her nasılsa bu dosyaların içeriği algı oluşturulacak şekilde bir kısım medyada çarçaf çarşaf sergilenmektedir.

 

Bu husus gerek Baromuz Acil Müdahale Komisyonu ve gerekse meslektaşlarımız tarafından tutulan pek çok tutanak ile tespit edilmiştir. Bu tutanaklar İçişleri Bakanlığına, Adalet Bakanlığına, Şanlıurfa C. Başsavcılığına, Türkiye İnsan Hakları Kurumuna gönderilerek ilgili ve sorumlu kolluk personeli şikayet edilmiştir. Ancak TEM’ deki bu hukuk dışı uygulamaların sonlanması için bu güne değin yaptığımız bütün şikâyet, girişim ve görüşmeler sonuçsuz kalmıştır.

            Bu itibarla Yönetim Kurulumuzun aldığı 6 Nisan 2016 tarihli karar uyarınca “meslektaşlarımıza dönük dışlayıcı, rencide edici ve hukuk dışı uygulamalar sona erinceye kadar Baromuzun CMK uyarınca Şanlıurfa TEM Şube Müdürlüğüne yaptığı zorunlu müdafii atamaları geçici olarak durdurulmuştur.”

 

            Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık