Ana Sayfa Ekonomi Urfa-Bursa İle Kardeş Oldu

Urfa-Bursa İle Kardeş Oldu

Şanlıurfa ve Bursa kardeşlik ve işbirliği protokolü imzaladı.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2011 Salı 23:23
Urfa-Bursa İle Kardeş Oldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Şanlıurfa’dan 12 Haziran 2011 seçimlerinde Milletvekili adayı olması ile birlikte Bursa ve Urfa  kentleri arasında başlayan kaynaşma her iki kentin Ticaret odalarının kardeş şehir olmasına yol açtı.Şanlıurfa TSO, Bursa BTSO’nun Kasım ayım meclistoplantısına konuk oldu.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Kasım ayı olağan meclis toplantısına Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti konuk oldu. Bursa’ya gelecek olan 40 kişilik Şanlıurfalı işadamı ve sanayiciler firma ziyaretlerinin ardından akşam ise BTSO’nun meclis toplantısına katıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti; Meclis Başkanı Mehmet Sait Melik ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin başkanlığında, bu gün BTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na katıldı. Tarım, inşaat, turizm, tekstil ve hizmetler sektöründe faaliyet gösteren Şanlıurfalı ve Bursalı işadamı ve sanayiciler BTSO Meclis toplantısında biraraya gelerek şehirlerarası işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

“BURSA VE URFA KARDEŞLLİK PROTOKOLÜ İMZALADI”

Bursa Ticaretve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker,  meclis açılış konuşmasına Urfalı misafirlerine hoş geldin diyerek Şanlıurfa hakkında bilgiler verdi.

Şanlıurfa’nın bir çok potansiyele sahip olmasına rağmen bunu değerlendiremediğini anlatan İlhan Parseker, “İhracatı 160 milyar dolar, işsizlikte ise Türkiye otalamasının üstünde. Umarım Urfa’da Bursa gibi sanayileşir. Pamuk ve buğday ülke ihtiyacını karşılayacak durumda. Ama katma değer sağlayamıyor. Şanlıurfa  turizmde de istenilen düzeyde değil. Sanayiciler oda başkanları meclis başkanları şehri tanıtmaya çalışıyorlar. Urfa’nın gözü açılıyor.Urfa Bursa’ya gıda yatırımı yapabilir, Urfa,Suriye, İran ve Iraküçkeninden kurtulup, tarımda dünyanın tedarikçisi durumuna gelmeli. Emek yoğun yoğun tekstil fabrikalarından Şanlıurfa’da yararlanabilir.” şeklinde konuştu.

“URFA BİR FIRSATLAR ŞEHRİ”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin da sıcak karşılamadan olayı Bursalı işadamlarına teşekkür ederek, “Şanlıurfadünyada bilinen ilk buğday tarımımın yapıldığı yer. 12 bin yıllık tarihi geçmişi var. Şanlıurfa’nın şuan 5 milyar TL’lik tarımsal üretimi var. Ama hala hammadde satıcısı durumunda.Hep 35’ici sırada kalmayacağız daha yukarılar çıkacağız.” dedi.

Şanlıurfa’nın turizmin de tarım kadar potansiyeli olduğunu anlatan Ertekin, “12bin yılık geçmişimiz var 11 peygamber bizim topraklarımıza ayak basmış. Hz. İsa bizim topraklarımızda kutsanmış. Turizm ve sanayimizi katma değer sağlayan bir hale getirmeliyiz. Kişi başına düşen milli gelirimiz Türkiye ortalamasının üçte biri civarında. Urfa Amerika gibi tam bir fırsatlar şehri, bunu birlikte değerlendirmeliyiz. Birbirimizin tecrübelerini paylaşmak istiyoruz.” şeklin8de konuştu. Türkiye’nin kalkınmasını çekemeyenlerin olduğuna dikkat çeken Ertekin, birlik ve beraberlik halinde Türkiye’nin önünü kimsenin alamayacağını sözlerine ekledi.

BTSO Başkanı Celal Sönmez ise, Bursalı işadamlarına seslenerek bu bölgedekifırsatları değerlendirmeye çağırarak, “Bu tür ziyaretler bir defayamahsus kalmasın, kardeşlik protokolleri imzalanıyor ama sonra olduğu yerde kalıyor. Biz birbirimizi ziyaret etmeye devam etmeliyiz. Bu ziyaretler umarım amacına ulaşır. Birlikte gerçekleştirdiğimiz projeler ve istihdamla barış ve ekonomik gelişmeye katkı sağlayabiliriz.” dedi.Ardından iki şehir arasında kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalandı. Protokole Şanlıurfa adına Şanlıurfa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Bursa adına da BTSO Başkanı Celal Sönmez imza koydu. Şanlıurfa Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Sait Melik’te  söz hakkı alarak Bursalı iş adamlarının, Şanlıurfa’daki tarım, sanayi ve Turizm alanlarında yatırım yapmalarını istedi. Melik, iki günlük gezi kapsamında kendilerine ev sahiplğini yapan  DOSAB Başkanı Selim Yedikardeş’e teşekkür etti. Ardından birbirlerine plaket ve yöresel hediyelerde bulundular.

Bursa’ya çıkarma yapan Şanlıurfa heyetinde şu isimler yer aldı.Mehmet Sait Melik(ŞUTSO Meclis Başkanı) Eyyüp Sabri Ertekin(ŞUTSO  yönetim Kurulu Başkanı) Meclis ÜyeleriMurat İmamoğlu ,Eyyüp önkol ,Osman Baysal,Cem Göncü,Bekir Atlas Hüseyin öğretmeni,Ömer yıldırım,Ahmet Uyguner,Ali Çalışkan,Abdullah Çoşandal, Ali Ekrem Şelli,Ahmet Hakkı erguven,Bülent Sefer Öztürkmen,Ebubekir Parlak,Halil Akaya,Mahmut Çiçek,Mehmet Çalışkan,Mehmet Akif Akbıyık,Mehmet Balkan ışıkyıldız,Mehmet ali Pabuçcu,Mustafa Badıllı,mustafa Gülhan,Mustafa Sonekinci, Mustafa Taş ,Vedat Bucak ,Naci Toplu,Faruk Yaşar (ŞUTSO Genel Sekreteri,İbrahim Halil Acıkaya,Yunus Çolak,Cahit Dönmezler

HABER:REŞAT UZUN-BURSA
www.urfastar.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star