Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA EKİBİ'İTAKDİRİ HAKETTİ

URFA EKİBİ'İTAKDİRİ HAKETTİ

Enkaz altındaki 8’inci sınıf öğrencisinin moralini yüksek tutmak için şakalaşan Urfa ekibi ilginç diyalogların yaşanmasına neden oldu.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 15:31
URFA EKİBİ'İTAKDİRİ HAKETTİ
Enkaz altındaki öğrenci Ferhat’ın ‘Ben çok acıktım’ sözlerine Urfa ekibi “Seni buradan kurtaralım birlikte yemek yiyelim. Sana yemek borcumuz olsun” şeklinde karşılık verdiVan'da meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremde Erciş İlçesi'ndeki Sevgi Apartmanı enkazından 108.5 saat sonra arama kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan 13 yaşındaki Ferhat Tokay ile 101 saat sonra çıkarılan 19 yaşındaki İmdat Padak'ın hastanede tedavileri sürüyor. Aynı odada tedavi gören depremzede genç Tokay ve Padak'ın sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Ferhat Tokay, enkazda bir boşlukta kaldığını ve yanında ayakkabılık bulunduğunu belirterek, "Ayakkabı kutularını yastık ve yatak yaptım. Burada hep dua ettim. Öğretmenlerimin derste depremde neler yapılmasını öğrettiği bilgileri uygulayarak ve yağmur sularını içerek hayata kaldım" dedi. İmdat Padak ise enkaz altında telaşlanmadığını belirterek, "Telaşlansaydım yaşayamazdım" diye konuştu.

Van'daki depremde en fazla can kaybının olduğu Erciş İlçesi'nde enkazdan altıncı günde sağ çıkarılan Ferhat Tokay ve beşinci günde çıkarılan İmdat Padak'ın tedavilerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam ediliyor. Sağlık durumları iyi olduğu belirtilen iki genç depremzede enkazda yaşadıklarını anlattı.DEPREM DERSLERİ AKLIMA GELDİ

Erciş'te Sevgi Apartmanı enkazından depremden 108.5 saat sonra bu sabaha karşı saat 02.20'de Şanlıurfa Sivil Savunma ekibi tarafından çıkarılan Atatürk İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi Ferhat Tokay, enkazda kaldığı süre içinde yağmur suyu içerek hayatta kaldığını anlattı. Tokay, apartmanın en alt katında bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Büyük gürültüyle bir boşluğa düştüm. Üzerime duvarlar geldi. Daha sonra yanımdaki ayakkabılığı fark ettim. Bu sırada okulda öğretmeninin depremde neler yapabileceğimiz konusunda verdiği dersler aklıma geldi. Onları uyguladım. Ayakkabılığı kendime hem yastık, hem de yatak yaptım. Hep dua ettim, yağmur suyu içtim. Saatler sonra makine seslerini duydum. Yaşadığım ve aileme kavuştuğum için çok mutluyum" dedi.URFA EKİBİ İTAKDİRİ HAKETTİ

Tokay'ı kurtaran arama kurtarma ekibindeki görevlileri, onun konuşması sayesinde kendisine ulaşabildiklerini söyledi. Şanlıurfa görevli kurtarma anını şöyle anlattı:

"Gece geç saatlerde çalışırken, bizi arkadaşı zannederek konuşunca canlı olduğunu anladık. Kısa bir çalışma sonunda açtığımız bir pencereden ulaştığımızda Ferhat Tokay, dizüstü bir durumdaydı. O sırada moral seviyesini yüksek tutmak için şaka yaptık, bir yemek borçlandık. Aç olduğunu söylediği için. Azerbaycan ve Afyonkarahisar ekipleriyle yaklaşık 2 saat çalışmadan sonra kurtardık" dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık