Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Kültür/Sanat Urfa Fotoğrafları Sergisi Beyoğlu’nda açıldı

Urfa Fotoğrafları Sergisi Beyoğlu’nda açıldı

“Beykapısı’ndan Beyoğlu’na Urfa Fotoğrafları” Sergisi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi Sanat Galerisinde sanatseverlerin izlenimlerine açıldı.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2012 Pazar 14:31
Urfa Fotoğrafları Sergisi Beyoğlu’nda açıldı
Açılışa; GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karakocagil, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, Urfalılar Dernek Başkanı M.Durak Parlakçı, Viranşehirliler Dernek Başkanı Necati Erol, Ceylanpınarlılar Dernek Başkanı Mehmet Topçu, Siverekliler Dernek Başkanı Hayri Genç, Birecikliler Derneği Yönetim Kurulundan Mehmet Erenler ve Ömer Bozkır, İSMAR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akyürek, İTÜ Öğretim Görevlisi Mehmet Bitmez, AİP Vakfı Başkan Yardımcısı Vahap Tatlı, PFSD Başkan ve üyeleri Mehmet Talat Akay, Yasin Küçük ve Vehbi Çiftçi ile İstanbul’daki Şanlıurfalı iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergiye işleri nedeniyle katılamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Şanlıurfa Milletvekillerinin ve Belediye başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın telgraflarının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karakocagil, GAP bölgesinin ve özellikle Şanlıurfa’nın tarih, kültür ve medeniyetler kenti olduğunu, 12 bin 500 yıllık tarihe sahip olduğunu ve devam eden kazılarla adeta Urfa tarihinin yeniden yazılmaya başlandığını söyledi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, İstanbul’da çok sayıda Şanlıurfalı olduğunu ve Derneklerinin bulunduğunu belirterek, Şanlıurfalılara açtıkları sergide ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demircan, sergiyi özellikle Gençlik Merkezinde açmalarının nedeninin ise Şanlıurfa’yı ve sanatını gençlere de tanıtmak olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karakocagil tarafından Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a 1870’li yıllarda çekilmiş Beyoğlu-Galata Kulesi çevresinin 2 adet gravür fotoğrafı hediye edildi.

Açılış sonrası hep birlikte sergi gezildi.

3 – 13 Mart 2012 tarihleri arasında açık olacak “Beykapısı’ndan Beyoğlu’na Urfa Fotoğrafları Sergisi” ile 12 bin 500 yıllık tarihi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Urfa, mistik ve egzotik görüntüsü ile bugün bile hala üzerine ilgi çeken dünyanın kayıp mirası bir şehir olduğu gözler önüne seriliyor.

Üç semavi dinin ortak mirası bir şehir olan Urfa’da Dünyanın ilk İslam Üniversitesi olan Harran Üniversitesi bulunmaktadır ve fotoğraflarla kalıntıları resmedilmiş.

Uygarlık tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan Dünya’nın en eski yerleşim yeri ve Tapınağı olan ve 11 bin 500 yıl öncesine ait Göbeklitepe kazı alanından örnekler ve Dergah Platosu Halepli bahçe kazı alanında gün yüzüne çıkarılan, Savaşçı Amazon Kraliçeleri ve Aşil’in hayat hikayesinin resmedildiği, 4 mm2 çapında Fırat Nehri taşlarından yapılmış, Mozaikler de göz kamaştırıyor.

Bilindiği gibi; Şanlıurfa Camileri, Medreseleri, Türbe-Kümbet ve Manastır ve Kilise ve Havralarıyla İnançların bir arada yaşadığı şehir, Köprüleri, su bentleri, hanları, hamamları, çarşı ve kervansarayları, avlulu evlerin günümüze kadar geldiği dar sokaklarıyla kadim şehir. Harran’dan Akçakale’ye,  Ceylanpınar’dan Viranşehir’e, Siverek’ten Hilvan’a, Birecik’ten Halfeti’ye, Suruç’tan Bozova’ya  tarihi ve Kültürü ile zengin bir şehir. Eşsiz damak tadı, zengin mutfağı ve sıra geceleriyle bilinen şehir.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık