Ana Sayfa Güncel Urfa İftarda Onlar Çöpte

Urfa İftarda Onlar Çöpte

Şanlıurfa'da eğitim ve öğretim yılının sona ermesinin ardından, öğrenciler okul harçlıklarını çıkarmak için çalışmaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2011 Çarşamba 14:00
Urfa İftarda Onlar Çöpte
(GAPHA)-Ramazan'ın 2. günü Vatandaşlar iftarını açarken, onlar çöplerde topladıkları eşyalar ile para kazanmanın  derdinde. Şanlıurfa'da  yaşamın zorluklarına küçük yaşlarda alışan çocuklar , sabah saatlerinde yanlarına aldıkları çuvallarla,  Urfa'da, cadde cadde, sokak sokak  gezerek, Çöplüklerde topladıkları demir, bakır, kola şişesi, kaba plastik eşyaları  toplayıp, hurdacının yolunu tutuyor ve  Topladıkları hurda eşyalarda cep harçlıklarını çıkarmaya çalışıyorlar,  Yaz tatilinde eğlenmesi gerekirken çocukluklarını yaşaması gerekirken onlar 45 derece sıcağa aldırmadan  "Yaz  harçlıklarını çöplüklerden topladıkları  metal ve plastik eşya toplayarak elde ediyorlar .
Gap Haber Ajansı Muhabirleri, dün gece iftar saatinde çöp toplayan çocuklarla konuştu. 12 Yaşındaki, Halil E. "Okullar  kapandı, bize de çöplüklerde hurda toplamak düştü. Yapacak bir işimiz yok. Çöplüklerden hurda toplamak en karlı iş.
Sabah saat 07.00'de arkadaşlarımızla  beraber çöp bidonlarından çöp toplayıp harçlığımızı çıkarıyoruz. Çöplükte bakır,  eski plastik kaplar, kola şişesi ve benzeri hurdaları toplayarak hurdacıya getiriyoruz. Her gün yaklaşık olarak 25 ile  30 TL arası para kazanıyoruz." dedi.
ÜLKE EKONOMİSİNE YARDIMCI OLUYORLAR
10 ile 15 yaşındaki çocuklar, İş yerlerini sokaklar olarak belirlemiş. Her sabah ve her akşam dikkat etmesek de,  önemsemesek de sokaklarda beraberiz onlarla. Aslında bir anlamda ülke ekonomisine de katkıda bulunuyorlar farkında  olmadan.
 Hemen hepsi ilkokul mezunu ya da ilkokuldan terk. Halil E. ise, okuluna devam edeceğini ve ailesine yardımcı olduğu  için gurur duyduğunu belirtiyor.Plastiğin kilosunun 70 Kuruştan, Naylon 65 Kuruş, Demir 60 Kuruş ve sert plastiğin  kilosunun 15 kuruştan Arap Meydanındaki hurdacılara sattığını söylüyor.
         
 
KOKUMUZDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR
Çöplerden ekmeğini çıkartan Halil E. Kağıt topladığı sırada yanından geçen bazı kadınların ağızlarını kapatarak  geçtiğinden yakınırken ” Biz pis bir iş yapmıyoruz ki, kağıt topluyoruz” diyor.
 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star