Ana Sayfa Güncel Urfa İŞKUR Göz Dolduruyor

Urfa İŞKUR Göz Dolduruyor

Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü 2011’in ilk altı ayında yaptığı çalışmalarla yüzleri güldürmeye, adından söz ettirmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2011 Perşembe 22:11
Urfa İŞKUR Göz Dolduruyor
(GAPHA)-Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü geçen yıllara oranla bilinirliğini yüzde yüze yakın bir oranda artırarak kuruma kayıtlı işgücü sayısını 35205 kişiye,  kuruma kayıtlı işsiz sayısını ise 33156 çıkarmayı başarmıştır.
Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde 284 işveren ziyareti yapılarak 3.110 açık iş alınmış ve 1664 kişi işe yerleştirilmiştir.
2011 yılının ilk altı aylık döneminde 733 kişiye iş ve meslek danışmanlığı hizmeti verilmiş olup, bu hizmeti alan kişilerden 67’si işe yerleştirilmiştir.
Şanlıurfa’da ilk defa “piyasa ihtiyaç analizi” yaptırılarak şehrin hangi alanlarda, hangi özelliklerde elemana ihtiyaç duyduğu tespit edilerek çalışmalar bu analiz doğrultusunda geliştirilmiştir.
Şanlıurfa’nın bir tarım kenti olması hasebiyle çok ciddi bir kayıt dışı tarım aracısı söz konusu. Kayıt dışı Tarım Aracılarına yönelik METİP (Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi projesi)  kapsamında bütün ilçelerde bilgilendirme toplantısı yapıldı, yeni yönetmelik ve getirdiği sorumluluklar hakkında muhtarlar bilgilendirildi.
Bir tarım kenti olan Şanlıurfa’da 2010 yılı başlarında 22 olan kayıtlı Tarım Aracısı sayısı yıl sonunda % 68.5 ARTARAK 70 olmuştur.
İşkur hizmet noktalarının sayısı zirveye taşındı. İlk defa Harran Üniversitesi’yle İşbirliği yapılarak Üniversite’nin içinde öğrencilere yönelik bir hizmet noktası oluşturuldu.
Şanlıurfa'da  İşkur Hizmet Noktaları, işveren, iş arayan ve öğrencilere en yakın noktalarda oluşturularak hizmet alımı daha kolay hale getirildi. Ayrıca ilçelerde ikamet eden vatandaşların İşkur’a kayıt ve başvuru işlemleri için şehrimizde var olan 26 belediyeden 25’ü ile protokol imzalandı.
İşçi alımı kura çekimlerinde ilk defa kapalı devre canlı yayın sistemi kullanıldı. Yoğun medya ilgisiyle kurumun şeffaflık ilkesi gözler önüne serildi. Bu durum ulusal medyada bile kendisine yer buldu.
İşsizlik Sigortasında Bildirge Tarihine Göre % 98.1’le rekor denebilecek bir başarıya imza atıldı. İşsizlik ödeneğine başvuran 1353 kişiden,  889 kişi işsizlik sigortasını hak etmiş ve kendilerine ödemeleri yapılmıştır.
Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü Kosgeb destekli girişimcilik projesinde ise rekor kırmış durumda. Genel Müdürlüğün koyduğu 60 kişilik hedefi 500 kişiye çıkartan İşkur Şanlıurfa İl Müdürlüğü, toplamda 20 proje ile 500 kişiye yönelik bir çalışma programlamış. Bu 500 kişinin 100 kişiye yönelik olan 4 projesi Akçakale, Birecik, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde gerçekleştirilecek. 200 kişilik 8 proje geçen günlerde sona ermiş, yarın da diğer projelerin mülakatları yapılacaktır.
Bu projeden yararlanan kişiler Kosgeb’den aldıkları 27 bin hibe ve 70 bin faizsiz iki yıl ödemesiz kredi sayesinde kendi işlerinin patronu olmaya başlamışlardır. Bunun en güzel örneklerinden biri, ulusal medyaya da konu olan Urfa Prefabrik örneğidir. İşkur’a ilk geldiğinde işsiz olan, ikinci gelişinde fabrikasının açılış davetiyesi getiren, üçüncü gelişinde ise “Ben yanımda 50 kişiyi istihdam etmek istiyorum!” diyen Bülent Bülbül’ün başarısıdır.
Açılışını Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı UMEM (UZMANLAŞMIŞ MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ PROJESİ) kapsamında şu ana kadar 33 proje ile 523 kişiye istihdam ve meslek edinme imkânı sağlanmıştır.
TYÇP (TOPLUM YARARINA  ÇALIŞMA PROGRAMI) çerçevesinde bazı kurum ve kuruluşlarla yapılan 27 protokolle 885 kişiye iş imkanı sağlanmıştır.
Bu eksende Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, Hilvan Belediyesi tarafından açılan bir parka “Şanlıurfa Işkur Il Müdürlüğü Parkı” adı verilmiştir.
Sosyal sorumluluk bağlamında kadın, eski hükümlü ve özürlüleri de ihmal etmeyen İşkur, 2 proje ile 35 özürlüye, 1 proje ile de eski hükümlülere yönelik meslek edindirme kursu açmıştır. İşbaşı eğitimiyle de 110 kişiye iş imkânı sağlanmıştır. 12 istihdam garantili meslek edindirme kursu ile 319 kişiye istihdam imkânı sağlanmıştır. Kurumun yeni vizyonuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz bazı işadamı ve vatandaşlar İşkur’un hizmetlerinden memnun olduklarını, kurumun eskiye nazaran daha çok gündemde olduğunu, bunun da kuruma daha çok güven ve ilgi duymalarını sağladığını belirttiler.
Şanlıurfa Milletvekili  Faruk Çelik’in de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmasını Şanlıurfa  için bir şans olarak gören işadamları, bu dönemin altın bir fırsat olduğunu ve mutlaka kentin menfaatleri doğrultusunda değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star