Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa Kabe'nin Revaklarına Talip

Urfa Kabe'nin Revaklarına Talip

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in onayının ardından 5 Aralık'ta yıkım işlemine başlanılması beklenen Kâbe'yi çevreleyen Osmanlı revakları için peygamberler şehri Şanlıurfa'da talip oldu

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2011 Salı 21:20
Urfa Kabe'nin Revaklarına Talip
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in onayının ardından 5 Aralık'ta yıkım işlemine başlanılması beklenen Kâbe'yi çevreleyen Osmanlı revakları için peygamberler şehriŞanlıurfa'da talip oldu. ŞanlıurfaTicaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin milletvekilleri ile görüşerek diplomatik düzeyde girişimde bulunmasını talep etti. Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakkıbaba ise revaklar için en uygun yerin Balıklıgöl olduğunu belirterek, Dışişleri Bakanlığındna destek istedi.

Yaklaşık 450 yıl önce Mimar Sinantarafından tasarlanmış, Mimar Mehmet Ağa tarafından yapılmış olan revakların tevaf alanının genişletilmesi gerekçesi ile kaldırılacağı tartışılırken, Şanlıurfalılar revaklar için en uygun yerin Balıklıgöl olacağını belirtiyor. Daha önce de revakların Şanlıurfa'ya getirilmesi içn girişimlerde bulunan ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, girişimlerin diplomatik düzeyde sürdürülmesi için AK Parti Şanlıurfa milletvekili Halil Özcan'dan destek istedi.

Revakların Şanlıurfa'ya getirilmesi için girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Başkan Ertekin, "Yaklaşık 450 yıl önce Mimar Sinan tarafından tasarlanan ve Ünlü Mimar Mehmet Ağa tarafından yapılan revakların,Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in onayının ardından, 5 Aralık'ta yıkım işlemine başlanması bekleniyor. Bizler tarihi eserlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bu revakların ilimize kazandırılması için çabalamaktayız." dedi.

Şanlıurfa'nın manevi kimliğindne dolayı revaklar için en uyugn yerin Şanlıurfa olduğunu aktaran Ertekin, "Ayrıca bu revakların Balıklıgöl çevresine yerleştirilmesiyle manevi atmosferi daha da yükseltecektir. Milletvekilimiz Sayın Halil Özcan ile bu konuyu görüştük ve revakların Şanlıurfa'ya kazandırılması için girişimlerde bulunmasını talep ettik." şeklinde konuştu.

Milletvekili Halil Özcan'ın konu ile ilgileneceğini aktardığını belirten Ertekin, revakları Şanlıurfa'ya kazandırmak için gayret edeceğini ifade etti.

Belediye Başkanı Fakkıbaba'da revak için en uygun yerin Balıklıgöl olduğunu savunurken, gerekçesini şu şekilde açıkladı: "Getirilebilecek ise bunun için en uygun yer de Şanlıurfa'dır, Balıklıgöl'dür. Çünkü, Allah'ın Evi'ni inşa eden Hz. İbrahim Urfa'da doğmuştur. Ceddül Enbiya'dan dolayı Urfa, Mekke, Medine veKudüs'ten sonra 4. İnanç merkezidir."

Sözkonusu revakların parçalanmadan numaralandırılarak sökülmesini öneren Fakkıbaba, Dışişleri bakanlığından destek istedi. Fakkıbaba belediye olarak üzerlerine düşeni yerine getirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star