Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa Kalesi'nde Kalıntılar Bulundu

Urfa Kalesi'nde Kalıntılar Bulundu

Urfa Kalesi'nin restorasyon çalışmalarında, Roma, Selçuklu ve İslami dönemlere ait olduğu tahmin edilen zindan, cephanelik, konak, ahır, tünel ve gizli geçitler ile taştan yapılmış top mermileri bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2013 Perşembe 14:59
Urfa Kalesi'nde Kalıntılar Bulundu

ŞANLIURFA'da, geçen nisan ayında aşırı yağış nedeniyle göçük oluşunca güvenlik nedeniyle kapatılan tarihi Urfa Kalesi'nin restorasyon çalışmalarında, Roma, Selçuklu ve İslami dönemlere ait olduğu tahmin edilen zindan, cephanelik, konak, ahır, tünel ve gizli geçitler ile taştan yapılmış top mermileri bulundu.

Kentin simgesi Balıklıgöl Platosu'nda bulunan tarihi Urfa Kalesi'nin bir bölümünde geçen 19 Nisan'da aşırı yağışlar sonrası göçük meydana geldi. Göçükte, kalede bulunan kaya parçaları koparak onlarca metre yuvarlandı. Kimsenin yaralanmadığı olayın ardından kale ziyaretçi girişine kapatıldı.

Göçüğün ardından kalede restorasyon çalışmalarına başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 30 kişilik ekip, çalışmaları sırasında bazı kalıntılara rastladı. Güvenlik şeridi çekilerek genişletilen kazı çalışmalarında Roma, Selçuklu ve İslami dönemlere ait olduğu tahmin edilen zindan, cephanelik, konak, ahır, tünel ve gizli geçitler ile top mermileri bulundu. Kazı çalışmalarının devam ettiği Urfa Kalesi'nde bulunan kalıntılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teslim edilecek.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık