Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa KCK operasyonu gerekçesi: Çözüm çadırına katılmak!

Urfa KCK operasyonu gerekçesi: Çözüm çadırına katılmak!

KCK operasyonları adı altında Eğitim Sen Urfa Şubesi ile İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi'ne yapılan baskınlar sona erdi.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2011 Çarşamba 02:54
Urfa KCK operasyonu gerekçesi: Çözüm çadırına katılmak!
KCK operasyonları adı altında Eğitim Sen Urfa Şubesi ile İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi'ne yapılan baskınlar sona erdi. 18 kişinin gözaltına alındığı soruşturmanın, Suruç İlçesi'nde BDP tarafından kurulan 'Demokratik Çözüm Çadırı'nda çekilen bir CD ile başlatıldığı iddia edildi. 

İddiaya göre, polisler daha önce Kürdi-Der'de yaptığı aramada bir CD'ye el koydu. BDP'nin Suruç'ta kurduğu Demokratik Çözüm Çadırı'nda çekildiği belirtilen görüntülerde Eğitim Sen ve İHD üyelerinin de olduğu, bunun üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. Polislerin sendikacılar, insan hakları savunucuları ve BDP'nin de içinde olduğu 20 kişiyi 3 ay boyunca takip ettiği öğrenildi. 

BDP Urfa İl Başkanı Adnan Etli'nin geçen hafta tutuklanmasının ardından polis, kalan 19 kişi için bu sabah saat 05.00'da operasyon başlattı. Eğitim Sen ve İHD şubeleri ile bazı evlere baskın yapan polisler, İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, Eğitim Sen Şube Başkanı Halit Şahin, şubenin eski başkanı Sıtkı Dehşet, Suruç Belediyesi Temizlik İşleri Şefi Sabri Çelik'in de aralarında bulunduğu 18 kişiyi gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanlardan 1'inin okul müdürü, 11'inin ise kentin değişik okullarında öğretmen olduğu öğrenildi. Polisin gözaltı listesinde 2 kişi daha olduğu belirtildi. Başka bir ilden gözaltına alınan 1 kişinin de Urfa'ya getirileceği öğrenildi. Gözaltına alınanlar Urfa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İHD üyesi Avukat Sedat Gözkıran, dosyada gizlilik kararı olduğunu belirterek, aynı zamanda 24 saat avukat kısıtlaması olduğunu kaydetti. Gözkıran, müvekkileri ile görüşebilmek için avukat kısıtlamasına itirazda bulunacaklarını söyledi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık