Ana Sayfa Ekonomi Urfa narı dünya pazarındaki yerini arıyor

Urfa narı dünya pazarındaki yerini arıyor

GAP EKODER, organik nar bahçelerinde üretilen sertifikalı narların dünya pazarlarına açılması için çalışmalarına devam ediyor.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2011 Pazar 07:52
Urfa narı dünya pazarındaki yerini arıyor
Organik tarımın GAP Bölgesi’ndeki en önemli uygulayıcısı olan GAP EKODER, organik nar bahçelerinde üretilen sertifikalı narların dünya pazarlarına açılması için çalışmalarına devam ediyor.Şanlıurfa’da üretilen nar meyvesinin dış pazarlarının araştırılması projesine, Karacadağ Kalkınma Ajansı destek veriyor.GAP Ekolojik Tarımsal Kalkınma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (GAP EKODER) Başkanı Ecz. Medet Abbasoğlu, uyguladıkları projelerle Şanlıurfa’nın gelecekte çok büyük bir nar üreticisi konumuna geleceğini belirterek, nar meyvesi üzerine ihracat yapmak, bu alanda yatırım yapmak isteyen sanayici, işadamı ve çeşitli kurum ve kuruluşlar ile araştırmacıların yararlanabileceği bir eğitim semineri düzenleyeceklerini bildirdi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda 8 Haziran 2011 Çarşamba günü yapılacak seminerde, proje kapsamında yaptıkları araştırma sonuçlarının açıklanacağını, ayrıca TAURUSWISE Eğitim Bilişim Danışmanlık Hizmetleri Şirketi’nin kurucusu ve genel müdürü M. Şefik Ergönül tarafından ihracat konusunda çok önemli bilgilerin verileceğini dile getiren Abbasoğlu, gün boyu sürecek seminere ihracat konusuna ilgi duyan herkesin davetli olduğunu söyledi.

Şanlıurfa’da yüksek kalitede yıllık 4 bin tondan fazla nar üretildiğini ve bu miktarın yeni oluşturulan nar bahçeleriyle sürekli arttığını söyleyen GAP EKODER Başkanı Ecz. Medet Abbasoğlu, dünya çapında büyük rağbet gören nar meyvesinin sadece bölge ve ülke içersinde değil, dış pazarda da değerlendirilmesi ve bu konuda yeni ihraç imkânlarının araştırılmasını sağlamak amacıyla bir proje uyguladıklarını belirtti.

T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nın genel koordinasyonu altında, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı kapsamında finanse ettiği “Şanlıurfa’da üretilen nar meyvesinin dış pazar araştırması projesi” ile nar meyvesinin taze, işlenmiş ve yan ürünleri ile ilgili olarak ihracat potansiyelini araştırdıklarını ifade eden Ecz. Medet Abbasoğlu, dünyanın önde gelen nar ihracatçısı olan İran, İspanya, Hindistan ve Tunus’un ürettiği ürünlerin nitelik ve niceliklerini araştırmanın yanı sıra, yine dünyanın önde gelen nar ithalatçıları olan Rusya, Amerika, Almanya, Hollanda ve Ukrayna’da tüketici isteklerini ve taleplerinin ne yönde olduğunu da bu proje kapsamında araştırdıklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın bu üründeki dış ticaret potansiyelini ortaya çıkaracak, üreticilere yeni pazar alanları açacak ve iç pazara olan bağımlılıklarını azaltacak bu proje ile doğru ve kolay bilgi akışı sağlanarak rekabet ortamının oluşturulacağını dile getiren Abbasoğlu, böylece üretim, satış ve pazarlama şekillerinde yenilik yaratmalarının sağlanacağını ifade etti.

Projenin hedef gruplarının nar üreticileri, nar ihracatı yapan kurum ve kuruluşlar ile nar işleme sanayine yatırım yapmayı düşünen kişi ve kurumlar olduğunu söyleyen Abbasoğlu, ihracatın artması ile beraber nakliye firmaları, meyve işleme sanayisine makine üretiminde bulunan işletmelerin ve bu sektörde temel verilere ihtiyaç duyan araştırma kuruluşları ile üniversitelerin ise nihai yararlanıcılar olduğunu söyledi.

Şanlıurfa tarımı ve ekonomisi açısından çok önemli bir yere sahip olan meyve üretimi hakkında bu tür çalışmaların yapılmamış olduğunu, dolaysıyla hem mevcut üreticilerin gelişme yoluna gitmelerinin kısıtlandığını hem de girişimcilerin bu konulardan haberdar olmamasına sebebiyet verdiğini kaydeden Abbasoğlu, “Ülkemizde en fazla nar üreten il olan Antalya’da projemiz benzeri hazırlanmış çalışma sayısı belirleyebildiğimiz kadarıyla 57 adettir. Bu yönde ihracat gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş acente sayısı ise 126 adettir. İlimizde ise ne acente ne de bir pazar araştırması mevcut değildir. Oysa ki, ilimizde nar üretimi son iki yılda dört kat artmış ve gelecek üretim potansiyelinin çok yüksek olması beklenmektedir. Bu da bölgede ciddi bir arz fazlası olacağını göstermektedir. İşte bu arz fazlası ise ancak ihracat ile değerlendirilebilir. İhracat ise ancak yapılan dış ticaret pazar araştırmaları ve diğer ikili görüşmeler ile sağlanabilir. Bu nedenle ilimiz açısından bu tür bir çalışmaya büyük önem veriyoruz. Avrupa Birliği ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı IPARD programı kapsamında geleneksel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik destekler vermekte ancak bu alana yatırım yapmak isteyen üretici ve sektör dışındaki girişimciler yeterli bilgi ve birikime sahip olmadıkları için yatırım yapmaktan kaçınmaktadırlar. İşte bu pazar araştırması projemiz ile ihtiyaç duyulan bilgiler kendilerine sunularak sektör ve pazarlama konusunda bilgilenmelerine katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

ŞANLIURFA’DA ÜRETİLEN NAR MEYVESİNİN DIŞ PAZARLARA AÇILMASI

EĞİTİM SEMİNERİ PROGRAMITarih : 8 Haziran 2011 – Çarşamba

Saat : 09:00 – 16:00

Yer : Ticaret ve Sanayi Odası - Şanlıurfa

Konu : Şanlıurfa'da Üretilen Nar Meyvesinin Dış Pazarlara Açılması

Kayıt : 09:00-09:30

Açılış : 10:00Konuşmacılar:Sayın Ecz. Medet ABBASOĞLU (GAP EKODER Yönetim Kurulu Bşk.)

Açılış konuşması – Dernek çalışmaları ve proje bilgilendirmesi

Sayın Dr. İlhan KARAKOYUN (Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri)

Sayın M. Şefik ERGÖNÜL (Dünya gazetesi yazarı – Anadolu Ünv. Öğr. Gör.)

-Neden İhracat

-İhracatta Temel Bilgiler

-Pazar Araştırma Teknikleri

-İhracatta Devlet Yardımları


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık