Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA STK’LER CUMA 27 TEMMUZ 2012 SABAH NAMAZINDA DERGAN CAMİİNDE MYANMAR VE SURİYEYİ KINAYACAK

URFA STK’LER CUMA 27 TEMMUZ 2012 SABAH NAMAZINDA DERGAN CAMİİNDE MYANMAR VE SURİYEYİ KINAYACAK

Dergâh Camiinde toplu dua, basın açıklaması ve gıyabi cenaze namazı kıldırılacaklar.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2012 Perşembe 14:37
URFA STK’LER CUMA 27 TEMMUZ 2012 SABAH NAMAZINDA DERGAN CAMİİNDE MYANMAR VE SURİYEYİ KINAYACAK
Haber Tahir COŞANDAL

Urfa STK lar Platformu İcra heyeti ve basın sözcüsü Abdullah GÖÇMEZa yaptığı yazılı açıklamada:


"İçinde bulunduğumuz Mübarek Rahmet ve Bereket ayı olan Ramazan da bile dünyada Müslümanlar katledilmeye, kalleşçe öldürülmeye devam ediliyor.


Daha önce İHH tarafından gerçekleştirileceği duyurulan Myanmar’daki toplu Müslüman katliamı ve Suriyedeki katliamlar ile ilgili yapılacak olan basın açıklaması, dua ve gıyabi cenaze namazı programı Eğitim Bir Sen de toplanan Urfa STK lar Platformu üyeleri tarafından bu proğramın Urfa STK’lar Platformu adına gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Urfa STK’lar Platformu Basın sözcüsü Abdullah GÖÇMEZ; "Arakanda Burma’lı budistlerin Müslümanlara tıpkı daha önce Çeçenistan’da, Bosna’da, Irakta, Doğu Türkistan’da, Cezayir’de, Filistin’de, Halepçe’de kısacası tüm İslam coğrafyasında olduğu gibi sistematik bir soykırım, zulüm ve toplu imha olduğunu ve durumun çok vahim olduğunu ifade ederek; Gelin görün ki ciddi tedbirler alınamadı. Güneydoğu Asya’daki Myanmar (Burma)’ın Arakan bölgesinde yaşayan binlerce Müslüman Budistler tarafından hunharca katledildi ve bölgede yaşayan 1.5 milyon Müslüman soykırım tehdidiyle karşı karşıya. Arakan’daki hak ihlallerinin geçmişi çok uzun yıllara dayanıyor. Son olaylarda 1.000’den fazla Müslüman en vahşi ve kalleşçe bir yöntemle yakılarak katledilmiş, 90.000’den fazla Müslüman da evsiz barksız kalmış.


Arakan’dan kaçan çok sayıda mülteci komşu ülke Bangladeş’teki kamplara sığınmakta ancak buralardaki yaşam, geleceğe dair umutlarını tüketmektedir. Bu kamplarda yaşayan 75 yaşındaki bir mültecinin yürek dağlayan şu sözleri durumun vahametini ortaya koyuyor: “Bizi bütün acılarımızdan kurtaracak olan ölümü bekliyoruz.”
Bangladeş sınırına sandallarla gelip orada Bangladeş askerlerinin yanında el açıp “Allah’ım bizi koru” diye feryat eden Müslümanları Bangladeş sandallarına bindirip zulüm ve katliam bölgesine tekrar gönderiyor ve dünya sadece seyrediyor! Nerede medeni dünya, nerede insan hakları savunucuları, nerede insanlık.

Şanlıurfa balıklıgöl mevkiinde ki program şöyle;  Myanmar'in Atakan bölgesindeki Müslüman katliamını ve Suriye’deki sivil katliamları protesto etmek icin 27.07.2012 Cuma günü sabah namazından hemen sonra basın açıklaması ve dua;  30.07.2012 Pazartesi yatsı namazına müteakip gıyabi cenaze namazı ve basın açıklaması yapılacaktır. Her iki eylemde Dergah Camiinde gerçekleştirilecektir. Tüm halkımızı duyarlılık göstererek bu eylemlere katılmasını bekliyoruz. Gelin hep beraber bu zulümleri zalimlerin yüzlerine haykıralım "

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık