Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa ve Harran'na Büyük Arkeolojik Müzeler Düşünülüyor

Urfa ve Harran'na Büyük Arkeolojik Müzeler Düşünülüyor

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, hedeflerinin 2023 yılına kadar 50 milyon turist ve 50 milyar Dolar gelir olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2012 Pazar 08:00
Urfa ve Harran'na Büyük Arkeolojik Müzeler Düşünülüyor
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, hedeflerinin 2023 yılına kadar 50 milyon turist ve 50 milyar Dolar gelir olduğunu söyledi.

Abdurrahman Arıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak kültürel yönlere ağırlık verdiklerini ve turizm potansiyeli de 2023'e göre ayarladıklarını söyledi.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde 50 milyon turist, 50 milyar Dolar gelir hedefimiz var" diyen Arıcı, bakanlık olarak bunu aşacaklarına inandıklarını belirtti.

Bugün Türkiye'nin 30 milyon turisti ağırladığını vurgulayan Arıcı, şöyle devam etti:

"Ülkemizin geneline yayılan bölgelerde de Anadolu'nun altında yatan geçmişteki medeniyetlerin açığa çıkarılması açısından arkeolojik çalışmalara önem veriyoruz. Örneğin bir Ankara'da büyükşehir belediye başkanımız ile beraber Ankara'mızı açık hava müzesi haline getirmeye çalışıyoruz. Orada çok büyük bir müze düşünüyoruz. Bunun yanında Harran'da Urfa'da, Gaziantep'te büyük arkeolojik müzeler devreye giriyor. Biliyorsunuz ki Dünya'nın en büyük mozaik müzesi bugün Gaziantep'te açıldı ve hizmet sunuldu. Bunu Hatay, Ankara takip edecek, bu bölgeler bizim için önemli.

Bunların dışında hedeflerimize ulaşabilmek için yurt dışında da temsilcilikler açıyoruz. Turizm Bakanlığı olarak. 7-8 tane ülkede de başta Çin olmak üzere Güney Amerika'da, Asya'da temsilcilikler açılacak. Bunlar hep birbirini tamamlayan çalışmalar. Bir de turizmimizi 12 aya yayma mücadelemizde büyük kongre merkezleri gündemimizde. İzmir'de var bir tane projemiz. Daha sonra Antalya'da var. Bunlar hayata geçirilecek. 30 bin, 40 bin kişiyi aynı anda kabul edecek büyük kongre merkezlerini devreye soktuğumuzda kış aylarında da otellerimizin dolu olmasını sağlayacağız.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık