Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA VEKİLLERİ SUSKUN!

URFA VEKİLLERİ SUSKUN!

İpekyol hem Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) hem de vekillere ulaşarak bu konuda görüşlerini aldı

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2011 Perşembe 18:23
URFA VEKİLLERİ SUSKUN!
Milletvekillerinin emeklilik maaşlarının 5 bin 300 TL‘den 7 bin 700 TL‘ye çıkarılması ve bu artışın yaklaşık yüzde 75’e denk gelmesi kamuoyunu adeta şoke etti. Sessiz sedasız yapılan değişikliklerle ilgili detay ise şöyle: Milletvekilinin, milletvekilliği bittikten sonra işsiz kalırsa 4 yıl boyunca sigorta primleri Meclis bütçesinden ödeniyor. Vekillikten sonra bir iş bulursa sigorta prim farkını da Meclis karşılayacak. Yapılan düzenlemeyle memurluktan milletvekilliğine geçenler gibi hiç Emekli Sandığı ile bağlantısı olmayan milletvekillerinin de yaş ve prim günlerini doldurmak şartıyla iki yıl milletvekilliği yaparak milletvekili emeklisi olabilecek.

‘ÇALIŞANLARA MEZARDA EMEKLİLİK VEKİLLERE KIYAK EMEKLİLİK’

Şanlıurfa’da emeklilerin durumunu çok yakından bilen ve takip eden DİSK’e bağlı Emekli-Sen Şube Başkanı Necdet Şansal, sefalet içerisinde yaşayan emekliler dururken, milletvekillerinin kendi maaşları için birleşmelerinin halkla ne kadar ilgilendiklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Muhalefetin de işine geldiği için AK Parti’ye destek verdiğini kaydeden Şansal, vekillerin kendi çıkarlarını düşündüklerini, halkın sorunları ile yüzeysel ilgilendiklerini ortaya koyan bir durum olduğunu ifade etti. Emeklilerin ne kadar sefalet içerisinde yaşadığını bizzat kendilerinin gördüğünü anlatan Şansal, çocuklarını evlendirmek için kredi çekip yüklü miktarda faizle borç altına giren hayli sayıda emekli olduğunu aktardı.

Bin bir türlü sıkıntı yaşayan insanlar adına vekillerin yaptığının hiçbir vicdan tarafından kabul edilemez olduğunu dile getiren Şansal, aynı hükümetin çalışanlarına eski tabiri ile mezarda emekliliği reva görürken, kendi vekillerine kıyak emekliliği getirdiğini söyledi.

‘SEL ÖNÜNDEN KÜTÜK KAÇIRILDI’

Emekli milletvekillerinin maaşlarına gece yarısı düzenlemesi sonucu yüzde 70’ten yüzde 100’lere varan oranda artış yapıldığını hatırlatan Eğitim-Bir-Sen Başkanı İbrahim Coşkun, “Söz konusu düzenleme, adeta sel önünden kütük kaçırırcasına yapılmıştır. Komisyon sürecinin olmaması, görüşülen maddelerin içinde yer almadan yapılması toplumsal tepkiden korkulduğu izlenimini de vermektedir. Şekil olarak onaylamadığımız bu düzenleme, milletvekillerinin emekliliğinde kendilerine yansıyacak zam oranları açısından da bizi rahatsız etmiştir. İşçi ve memur emeklilerinin, emekli maaşlarıyla geçinemedikleri bir ülkede, yüzde 70’ten yüzde 100’lere varan artış yapılması, kamu vicdanını yaralamıştır. Halen işsizlik rakamlarının açıklandığı, asgari ücretin asgari yaşama ücreti olmadığı bir ülkede, emekli vekillerin maaşlarına bu kadar yüksek oranda zam yapılması, adalet ve hakkaniyetle de bağdaşmamaktadır.‘VEKİL İKİ YILDA MEMUR 62’İNCİ YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİYOR’

Vekillerle diğer çalışan kesimlerin arasındaki uçuruma dikkat çeken SES Şanlıurfa Şubesi Başkanı İsmet Karadağ, “Keşke milletvekilleri kendi ücretlerini düşünürken tüm çalışanları da göz önünde bulundursalardı. Milletvekillerinin yaptığı çalışma kapsamında geziler ve harcamaları için 12 bin lira çok değil. Ancak aynı şekilde asgari ücretli veya diğer çalışanların da ücretlerine aynı hassasiyeti gösterselerdi. Biz çalışanlar 62 yaşında emekli olabiliyorken, onların iki yılda emekli olabilmesi ise çifte standart. Örneğin hemşireye veya doktora 62 yaşında emeklilik getirdiler. Siz bir hemşirenin 62 yaşında nasıl sağlıklı bir hizmet verebilmesini beklersiniz?” diye konuştu.'ADALET İSTİYORUZ'

Vekillere zammın Türkiye'deki her kesimden tepkiler aldığını belirten Şanlıurfa Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Necmettin Sağlam, "Adalet istiyoruz" dedi. Emeklilik hakkı kazanmış bir esnafın emekli olduktan sonra aynı işine devam etmesi halinde üçte bir oranında maaş kesintisi ile karşılaştığını dile getiren Oda Başkanı Sağlam "Emekli olduktan sonra köşesine çekilerek oturmak yerine üretime katkıda bulunan esnafa maaş kesintisi uygulanırken, Vekilin 2 yılda emekli olması ve zam kararını gece yarısı ansızın gündeme getirmesi bizce çok yanlış. Biz vekillere tanınan hakkın esnafa da tanınmasıın istiyoruz. Vekiller, esnaf üzerindeki bu uygulamada düzeltmeye gitsin" diye konuştu.‘ESNAFA PRİMDEN CEZA KENDİLERİNE ZAM’

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun ise, “Esnafı Bağ-Kur primlerini yatıramadığı bir dönemde cezalandırırken, vekillerin gece yarısı kendilerine yönelik böyle bir zammı uygulamasını doğru bulmuyoruz. Vekillerin yangından mal kaçırırcasına aldığı bu kararı tüm esnaf arkadaşlarımız adına kınıyorum. Bu kararın tekrardan gözden geçirilmesini ve iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.URFA VEKİLLERİ SUSKUN!

Şanlıurfa AK Parti Milletvekillerinden Yahya Akman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu ameliyat olduğunu, söz konusu yasa teklifi de görüşülürken mecliste bulunmadığını kaydederken, Mahmut Kaçar da bir diş polikliniğinde muayene olduğu için görüş beyan edemedi. Hastası olduğu için yine hastanede bulunan A.Emin Önen geri dönüş yapıp görüş belirteceğini ifade etmesine rağmen dönmedi. Zeynep Karahan Uslu, Mehmet Akyürek ile BDP’li İbrahim Binici ise telefona cevap vermeyen vekiller oldu.

Abdülkerim Gök, bu konuda herhangi bir açıklama yapmayacağını ifade ederek, insanların vekil harcamalarını bildiğini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in bu konuda yaptığı basın açıklamasına tamamen katıldığını söyledi. Vekil Gök, ayrıca maaş konusunda tüm partilerin birleştiğini hatırlatarak, dün imza atan vekillerin bugün attıkları imzanın arkasında durması gerektiğini ifade etti.

M. Kasım Gülpınar da bu konuda yorum yapmak istemeyenlerden. Vekil Gülpınar, “Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirini beklemektedir. O değerlendirdikten sonra bakılır” karşılığını verdi.

Seyit Eyyüpoğlu, danışmanı aracılığıyla, “Takdir yüce meclisindir. Karar sonucu ne çıkmışsa ona saygılıyız. Zaten karar da henüz yürürlüğe girmiş değil, sayın cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini beklemektedir.” mesajını iletti.MECLİS BAŞKANI: İHTİYAÇTAN KAYNAKLANDI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, önceki gün açıklama yapmış, milletvekili emekli maaşlarında yapılan düzenlemeyle ilgili, ''Ben yanlış olduğu kanaatinde değilim, bir ihtiyaçtan kaynaklandı ve böyle bir düzenleme yapılması gerekiyordu'' demişti.

Düzenlemenin gece yarısı çıkarıldığı haberlerini de yalanlayan Çiçek, Meclis çalışmalarının saat 14.00-19.00 arasında televizyonda yayınlandığını, televizyon yayınlarının kapanmış olmasının özel bir ''kaçırma'' düzenleme olarak izah edilmesinin gerçeklerle örtüşmediğini, doğru olmadığını belirtti.(Mustafa ARISÜT/Özel Haber-İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık