Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa’da polis engellemeleri protesto edildi (video)

Urfa’da polis engellemeleri protesto edildi (video)

Urfa merkez, Viranşehir, Ceylanpınar ve Suruç ilçelerinde Gemlik'e yürümek isteyenler polis tarafından engellenmelerini yürüyüşlerle protesto etti.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2011 Pazar 01:19
Urfa’da polis engellemeleri protesto edildi (video)
Gemlik yürüyüşüne katılmak üzere Urfa merkezden yola çıkan ancak araçlarına el konulan halk, engellemeleri düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Süleymaniye Mahallesi'nden şehir merkezine doğru yürüyen kitle, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı attı. Karakoyun İş Merkezi önünde basın açıklaması yapan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, AKP'nin uygulamalarının faşizan bir hal aldığını belirterek, "Bu faşizan yaklaşım sonucu, Sayın Öcalan ailesi ve avukatları ile görüştürülmemektedir ve derinleştirilmiş tecride maruza kalmıştır. Bu tecrit barışa katkı sunmayacaktır. Aksine savaşı derinleştirecektir. Biz Kürt halkı olarak AKP'nin bu faşizan uygulamalarına diz çökmeyerek direneceğiz" dedi. 

Açıklama ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kitle ardından BDP İl binasına geçti.

‘SAVAŞ DEĞİL BARIŞ İSTİYORUZ’

Polis tarafından Gemlik yürüyüşüne katılmaları engellenen Viranşehirliler de tepkilerini düzenledikleri yürüyüşle dile getirdiler. BDP İlçe binası önünde kitle, "Em komkujiya kurda û komploya navneteweyî şermezar dikin" pankartıyla ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca kitle, "Öcalan", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Barış istiyoruz, savaş değil" sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Burada bir açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Bubo Azlal, "12 yıl önce yapılan komplo bugün yine tekrarlanıyor. 4 milyon kişinin irade kabul ettiği Sayın Abdullah Öcalan ile müzakereler derhal başlamalı. Tecrit son bulmalıdır. Bu baskılar bizi yıldıramaz" diye konuştu. 

Protesto gösterisi, 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu. 

CADDEYİ KAPATARAK OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Ceylanpınar'da ise aralarında Ceylanpınar Belediye Başkanı Ismail Arslan, il genel ve belediye meclis üyelerinin bulunduğu yüzlerce kişi Gazi Caddesi'ni trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminden önce bir açıklama yapan BDP Ilçe Başkanı Şükrü Kahraman, yürüyüşün engellenmesini protesto etti. Kahraman "Kürt halkı olarak hiçbir zaman diz çökmeyecek barış ve demokrasi mücadelemizi bugüne kadar verdiğimiz bedeller gibi bedeller ödemek pahasına da olsa sürdüreceğiz" diye konuştu. Yapılan oturma eylemin ardından BDP Ilçe binasına geçen yüzlerce kişinin bekleyişi devam ediyor. 

SURUÇ’TA POLİS KİMLİKLERE EL KOYDU

Suruç'ta ise araçlarına el konulan kitle 7 araç daha temin ederek yollarına devam etmek istedi. Ancak bir kez daha araçları durduran polis bu kez kimliklerini kontrol bahanesiyle kimliklere el koydu. Kitlenin Suruç çıkışında bekleyişi devam ediyor.


video :
http://www.haberler.com/bdp-li-binici-hic-kimseye-hicbir-ideolojiye-karsi-3045780-haberi/

(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star