Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da 20 Bin Kişilik Tirit Ziyafeti

Urfa'da 20 Bin Kişilik Tirit Ziyafeti

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'da 20 bin kişiye, kentin yöresel etli yemeği olan Tirit ikram edildi.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2013 Cumartesi 06:13
Urfa'da 20 Bin Kişilik Tirit Ziyafeti

'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'da 20 bin kişiye, kentin yöresel etli yemeği 'tirit' ikram edildi. Sabah namazı ardından dev kazanlarda hazırlanan tiritten yemek isteyenler, uzun kuyruklar oluşturdu.

Şanlıurfa Müftülüğü tarafından organize edilen tirit ziyafeti, sabah namazının ardından Dergah ve Hz. İbrahim Camii'nde verildi. Sabahın ilk ışıklarıyla cami avlusunda uzun kuyruk oluşturan vatandaşlar, sıranın kendilerine gelmesini bekledi. Ziyafete gelen kadın ve erkekler, ayrı kurulan stantlarda tiritlerini aldı. Şanlıurfalı yardımseverlerin desteği ile hazırlanan ziyafette; 4 ton 750 kilo et, 30 bin ekmek, 3 ton yoğurt, 1 ton limon, 185 kilo sarımsak kullanıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, tirit ikramının hayırseverlerin yıllardır sürdürdüğü bir gelenek olduğunu belirterek, "Bugün burada çok güzel bir etkinliğin coşkusunu yaşıyoruz. Urfamızın bir geleneği Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle tekrarlanıyor. Sabah namazını kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuk camide birlikte kıldı. Kur'an-ı Kerim okundu, dualar yapıldı. Şimdi burada insanımız aynı sofrada 4 bin 500 yıllık bir geleneği gerçekleştiriyor. Hz. İbrahim'in 4 bin 500 yıl önce cömertliği, bir sünnet olarak insanlığa armağan edilmiştir. Hz. İbrahim misafirsiz yemek yemezdi. Misafir olmadan sofraya oturmazdı. Kutlu doğumu büyük bir şölene dönüştürdüler. Kutlu doğumun bir parçası olarak bu ikram burada yapılmaktadır" dedi.

Tirit yemeğine gelenler ise, etkinliğe her yıl katıldıklarını ifade ederek, yetkililere teşekkür etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık