Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA’DA AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞTAYI YAPILDI

URFA’DA AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞTAYI YAPILDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün yararlanıcısı olduğu ‘Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi’ kapsamında, Şanlıurfa'da 24-26 Mayıs tarihleri arasında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Çalıştayı” düzenlendi.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2016 Cuma 10:41
URFA’DA AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞTAYI YAPILDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün yararlanıcısı olduğu ‘Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi’ kapsamında, Şanlıurfa'da 24-26 Mayıs tarihleri arasında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Çalıştayı” düzenlendi.

Düzenlenen çalıştaya Kadının Statüsü Genel Müdürü GülserUstaoğlu, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, İl Müdür Yardımcısı Hasan Bilici, Bakanlık personeli ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu yaptı. Ustaoğlu, “Ülkemizin kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlendirilmesi konusunda yasal düzenlemelerin hepimizin bildiği gibi hemen hemen tamamlanmış durumda olduğunu bu düzenlemelerin kadına yönelik şiddetle mücadelede çok önemli ilerlemeler sağlandığını, ancak kadına yönelik şiddetle mücadeledeki yasal düzenlemeler kadar bu düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması mağdur için oldukça önemli olduğunu belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancı ile bir şiddete karşı bakanımızın da sürekli telaffuz ettiği gibi sıfır tolerans etkisi ile çalışmalarımızın olması gerektiğini söyledi. Ustaoğlu, Bakanlığımızın yararlanıcısı olduğumuz projenin iki temel bileşende oluştuğunu teknik destek bileşeni kapsamında 26 ilde kadına yönelik şiddet konusunda destek hizmet sunan temel kurum ve kuruluşlara mevcut durum analizleri ve eğitim ihtiyaç analizlerinin gerçekleştirildiğini” ifade etti.

Çalıştayda, kadına yönelik şiddetle mücadelenin, toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikleri ortadan kaldırma stratejisinin bir parçası olduğu kaydedilerek eylem planlarının ise bu stratejinin hayata geçmesi için temel karar alanlarını, yapılması gerekenleri, kurumsal sorumlulukları ve işbirliği alanlarını belirleyen yol haritalarıdır” denildi. Belirlenen önerilerin öncelikli olarak bakanlığa iletileceği, bundan sonraki adımlarda taslak plan valilik aracılığıyla kurumlara yollanarak görüşlerinin alınması gerektiği belirtildi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star