Ana Sayfa Ekonomi URFA'DA BAKIRCILAR SUSTU

URFA'DA BAKIRCILAR SUSTU

DOĞU ve Güneydoğu'da yaşanan terör olayları nedeniyle Şanlıurfa'daki antikacı ve bakırcı esnafları iş yapamaz duruma geldi.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2016 Cuma 14:09
URFA'DA BAKIRCILAR SUSTU

Daha önce tokmakların susmadığı çarşıda, antika alıcısı olan yerli ve yabancı turistlerin gelmemesi esnafı iflasın eşiğine geldi.

Göller Mahallesinde bulunan tarihi Bakırcılar Çarşısındaki esnaflar, bölgede devam eden terör olayları nedeniyle iş yapamaz hale geldi. Son yılların en kötü dönemini yaşayan antikacı ve bakırcılar, turistlerin gelmediğini bu yüzden siftah yapamadan evlerine döndüklerini ifade etti. Tokmak seslerinin susmadığı çarşıdaki esnaflar turizmin yeniden canlanmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bakırcılar Çarşısı'nın 30 yıllık esnaflarından Celal Palalıoğlu, bu yıl hiç turist görmediklerini belirterek şunları söyledi: 

"Şanlıurfa'dan son dönemlerde turist sayısında azalma oldu. Bölgede yaşanan terör olayları, turizmin durmasına neden oldu. Burada hediyelik eşyalar satıyoruz. Osmanlı,Roma ve Ermeni dönemine ait kapı tokmakları ve onun gibi süs eşyalarını satıyoruz. Burada satılan ürünleri zaten yabancılar alıyor. Turist gelmediği için de satış yapamıyoruz. Esnaf durma noktasına geldi. Devletimiz dış devletlerle ilişkilerini bir an önce düzeltmelidir. Turizmin yeniden canlanması için devletten destek bekliyoruz.?

Sabri Sinici isimli esnaf ise ilk kez işlerinde bu kadar durgunluk yaşandığını söyledi. Ülkenin dış politikasından kaynaklı turistlerin gelmediğine dikkat çeken Sinici, "Siftah bile etmiyoruz. Kapatacak duruma geldik. Anlayacağınız sabah nasıl açıyorsak, akşamda aynı şekilde kapatmak zorunda kalıyoruz" dedi. Durumlarının gün geçtikçe kötüye gittiğini, esnafın tedirgin olduğunu sözlerine ekleyen Sinici, şöyle devam etti: "İflasa doğru gidiyoruz. Ne zamana kadar böyle sürecek bilemiyoruz. İnsanlar ülkede yaşanan savaşın ve patlayan bombaların korkusuyla ne yapacağını bilemiyor. Gittikçe daha da kötüye gidiyor. İyi olacağını da sanmıyorum" şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON'dan Dolar Promosyonu

ASKON'dan Dolar Promosyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık