Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA’DA BİLGİSAYAR BAŞINA 34 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR

URFA’DA BİLGİSAYAR BAŞINA 34 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR

2009-2010 öğretim dönemi sonunda ilköğretimden mezun olanların içinde kız öğrencilerin oranı Türkiye genelinde yüzde 47,1 iken; bu oranın en düşük olduğu il ise yüzde 37,8 ile Şanlıurfa oldu.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2011 Çarşamba 23:09
URFA’DA BİLGİSAYAR BAŞINA 34 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR
Şanlıurfa, "Bilgisayarların bölgeler arasında dengesiz dağıldığının görüldüğü" ifade edilen MEB’in raporuna göre ilköğretimde Şanlıurfa'da bilgisayar başına 44 öğrenci düşerken; Ardahan'da 9, ortaöğretimde ise bu sayının Şırnak'ta 76 iken, Tunceli'de 7 olduğu kaydedildi.

 

MEB’in raporunda İlköğretimde tam gün eğitime geçme yönündeki çalışmalara devam edildiği, 2010-2011 öğretim dönemi itibarıyla tam gün eğitimde okuyan öğrencilerin oranının yüzde 49 olduğu belirtildi.Şanlıurfa'da hala öğrencilerin yüzde 89,4'ünün ikili eğitim yaptığı belirtilerek, "Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrenci sayısında azalma görülmekle birlikte, bu sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin oranı Türkiye genelinde yüzde 3,2 iken bu oran Ardahan'da yüzde 18,8'dir. Ayrıca, 2009'2010 öğretim döneminde Türkiye genelinde ilköğretimdeki öğrencilerin yüzde 2,2'si sınıf tekrarı yaparken, bu oran Ağrı'da yüzde 10,1'dir" ifadeleri kullanıldı.

 

DERSLİK BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISI 53

İlköğretimde tam gün eğitime geçilmesinin vurgulandığı raporda Urfa’da derslik başına düşen öğrenci sayısının 53 olduğu ve bu rakamın Türkiye’de en alt sıralarda yer aldığı belirtildi.

Son yıllarda derslik sayısında artış sağlanmasına rağmen yapılan dersliklerin bir bölümünün bilgi teknolojisi (BT) sınıfı, laboratuvar, kütüphane gibi eğitimin kalitesini artıran diğer eğitim birimleri için kullanılmasının, derslik başına düşen öğrenci sayısının istenilen oranda azaltılamamasına neden olduğu vurgulandı.

Son yıllarda Türkiye genelinde ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısının 31'e düşmekle birlikte, özellikle göç alan büyük şehirlerle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde bu oranın yüksek olduğunun görüldüğü kaydedildi. Söz konusu sorunun bu illerin kent merkezlerinde daha belirgin olduğu belirtilerek, derslik başına düşen öğrenci sayısının 53 öğrenciyle en yüksek Şanlıurfa'da olduğu belirtildi.

Mesleki ve teknik eğitime talebin artmasıyla bu kademedeki derslik ihtiyacının da arttığı ifade edilerek, mesleki ve teknik eğitimde derslik başına düşen öğrenci sayısının Türkiye genelinde 38 olduğu ve Batman'da ise 54 olduğu bilgisi verildi.

 

URFA’DA BİLGİSAYAR BAŞINA 34 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR

Öğretmenlerin ülke geneline dağılımında bölgeler arası farklılıkların önemini koruduğu belirtilerek, Türkiye genelinde ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 21 iken bu sayının Şanlıurfa'da 34 olduğu belirtildi.

"Bilişim okur yazarlığı, yabancı dil hakimiyeti, eleştirel düşünme becerileri ve demokratik katılımın özellikle eğitimin temel kademelerinde geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır" görüşüne yer verilen programda, 2010-2011 döneminde öğrencilerin kullanımındaki bilgisayarlar dikkate alındığında, ilköğretimde bilgisayar başına 21 öğrenci düştüğü, ortaöğretimde ise bu sayının 39 olarak belirlendiği bildirildi.

"Bilgisayarların bölgeler arasında dengesiz dağıldığının görüldüğü" ifade edilerek, ilköğretimde Şanlıurfa'da bilgisayar başına 44 öğrenci düşerken; Ardahan'da 9, ortaöğretimde ise bu sayının Şırnak'ta 76 iken, Tunceli'de 7 olduğu kaydedildi.(kanalurfa)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star