Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA’DA BİR TARİH DAHA, AYAĞA KALDIRILIYOR!

URFA’DA BİR TARİH DAHA, AYAĞA KALDIRILIYOR!

Şanlıurfa’da yaşamış en büyük âlimlerden biri olan Buluntu Hoca (Hacı Abdurahman Efendi)’nin uzun zaman atıl ve kaderine terk edilmiş evi, Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV)’ın girişimleri sonucu restore edilerek ayağa kaldırılıyor.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2014 Perşembe 09:30
URFA’DA BİR TARİH DAHA, AYAĞA KALDIRILIYOR!

İmzalanan protokol gereği 15 yıl kültür evi olarak kullanılacak olan tarihi ev süresinin dolmasının ardından varislerine teslim edilecek. Yaklaşık 1 Milyon TL (Trilyon) para harcanarak ayağa kaldırılacak olan tarihi ev ile ilgili bir açıklama yapan ŞURKAV Genel Sekreteri Şükrü Üzümcü; “Bu restorasyon evi Urfalı büyük alim Abdurrahman Buluntu Hocanın evi, daha önce yıllarca atıl durumda kalmış ve defalarca bir çok esnaf tarafından işte burası neden hayata geçirilmiyor restore edilmiyor diye basında da yer almıştı. ŞURKAV geçmişte de yapmış olduğu restorasyon çalışmalarından dolayı özellikle Abdurrahman Buluntu’nun yaşamış olduğu ev münasebetiyle ve tarihi bir mekan olması nedeniyle bunu kurtarmayı planladık.” Dedi.

Üzümcü; “Abdurrahman Buluntu hocanın varisleri ile görüşme yapıldı ve yönetim kurulu kararıyla da 15 yıllığına biz burayı yap işlet devret modeliyle teslim aldık. 2014 Nisan ayında biz restorasyonuna başladık, yaklaşık 1 trilyon restorasyon bedeli gidiyor. Biz bu bedeli ödeyip restorasyonumuzu yapacağız. Buluntu hocanın yaşamış olduğu bu evi tekrar hayata geçireceğiz. Kısmet olursa da projemiz 2014’ün aralık ayında bitmesini planlıyoruz. Ancak 1-2 ay belki rötarlı olabilir, çünkü restorasyon çalışmalarında ön görülmeyen arızalarda çıktığı için yani 2015’in ikinci ayını bulabilir diye düşünüyoruz. Restorasyon bittiği zamanda kısmet olursa idare ve kültür merkezini buraya taşıyıp hayata geçireceğiz. 15 yıl sonra da anlaşma yapmasak varislerine devreceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

BULUNTU HOCA KİMDİR?

Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu büyük din âlimlerindendir. 01.07.1868 yılında Urfa’da doğdu. Hacı Mustafa Hafız ve Hacı Ramazan Hafız efendi’den miftahizade Hasan Açanal ile birlikte ders aldı. Daha sonra Suriye’ye giderek 10 yıl boyunca orada kalıp, ilim derslerini ilerletti. Arapça ve İbranice dillerini biliyordu. Suriye’den geldikten sonra medrese tahsilini tamamlamış, daha sonra amcası kızı İslim hanımla hayatlarını birleştirdi. 5 kızı ve 3 oğlu bu evlilikten dünyaya gelmiş, oğullarından birisi Çanakkale’de şehit düşmüştür. Diğer oğlu ise Suriye’de kuyuya düşmüş, 3’uncu oğlu ise kervanda hastalanıp hayatını kaybetmiştir. Buluntu Hoca Halil’ü Rahman medresesinde Arap Mehmet Hoca ve Zeki Hoca gibi birçok kişiye ders vererek onları yetiştirmiştir. Kendisine müftülük teklif edildiğinde yükünün ağır olduğunu söyleyerek kabul etmemiştir. Saraçzade Abbas efendiden ders aldığını söylemiştir. Ölümümden 15 yıl önce torunlarından Nejat Ergüven’den yeni Türk alfabesini öğrenmek istediğini ve öğrendiği bilinmektedir. Osmanlı Devleti zamanında Boybeyi olan soyadı Cumhuriyet devrinde Buluntu olarak tescil edildi. 25.11.1967 yılında vefat edip naaşı Balıklıgöl’de bulunmaktadır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık