Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Ceylan Yavrularını Annelerinden Koparmaya Çalışıyorlar

Urfa'da Ceylan Yavrularını Annelerinden Koparmaya Çalışıyorlar

Şanlıurfa 'ya Bağlı Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Ceylanların yavrulama dönemi başladı.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 13:27
Urfa'da Ceylan Yavrularını Annelerinden Koparmaya Çalışıyorlar

 

Şanlıurfa 'ya Bağlı Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Ceylanların yavrulama dönemi başlamasıyla birlikte, Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında dişi Ceylanların bu dönemdeki doğumlarının başlaması Ceylan Yavruları da anneleri ile Urfa dağlarında gezmeye başladığı görüldü. Şarkılarda söylenen ve uzun yıllardır “Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar” sözü  gerçek oldu. 05.05.2013 tarihinde saat 21:30 sularında Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Av Koruma Memurları, Payamlı Jandarma Karakol Komutanlığı ve Köy Tüzel Kişiliği tarafından tutulan bekçilerle ortaklaşa yapılan operasyon sonucu Ceylan Yavrularını yakalamaya gelen avcılar uzun süren kovalamaca sonucunda yakalandılar.

Yavru Ceylan
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15.Bölge Müdürlüğüne bağlı Şanlıurfa Şube Müdürlüğü Av Koruma ekibi, Payamlı Jandarma Karakol Komutanlığı ve Köy Tüzel Kişiliği bekçisi ile beraber açık arazide yakalanan avcıların ellerinden kaçtığı tespit edilen Ceylan Yavruları gözlendi. Annelerinden koparılmaya çalışılan Ceylanlar doğada tekrar annelerine kavuştular. Yakalanan şahıslar Payamlı Jandarma Karakoluna götürülerek ifadeleri alındı ve ilgililer hakkında idari işlem yapıldı. İdari işlem ve tazminatlar sonucunda 18.500,00 TL İdari para cezası kesildi. Söz konusu sahada bulunan Ceylanlar Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde bulunan köylüler, çobanlar, bekçiler ve köy korucuları ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Av Koruma ekibi ve Payamlı Jandarma Karakol Komutanlığı ile Yavrulama dönemi bitene kadar 24 saat nöbet tutularak koruma yapılmaktadır.

Urfa dağlarında Ceylanların gezmesini ve analar ağlamasın sloganıyla Anne Ceylanların ağlamamasını sağlamak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü tarafından 2006 yılında Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilen sahada ceylanların sayısı her yıl artmak olduğu belirtildi.

Abdullah Cengiz

 

Ceylanlar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık