Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa’da çocuklar ve gençler batağa sürükleniyor

Urfa’da çocuklar ve gençler batağa sürükleniyor

Genç nüfusunun fazla olduğu Şanlıurfa’da uyuşturucu kullanım yaşı gün geçtikçe düşüyor. Kentin yoksul mahallelerini hedef alan uyuşturucu satıcıları, emniyetin tüm önlemlerini rağmen gençleri batağa sürüklemeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2016 Perşembe 00:34
Urfa’da çocuklar ve gençler batağa sürükleniyor

Aziz Çiftçi/URFAHABER.NET

Şanlıurfa’da uyuşturucu kullanım yaşı gün geçtikçe düşüyor. Sigaraya başlayan gençler, sırasıyla esrar, eroin, uçucu madde veya uyuşturucu hap bağımlısı oluyor. Uyuşturucu bağımlıların ömrü ise 10 ile 15 yıl arasında. Uçucu madde bağımlısı olan gençler 10 yıl sonra yaşamını yitiriyor.Son yıllarda oldukça artan uyuşturucu kullanımının önüne bir türlü geçilemiyor. Kentin yoksul mahallelerini hedef alan uyuşturucu satıcıları, emniyetin tüm önlemlerini rağmen gençleri batağa sürüklemeye devam ediyor.

Ürkütücü bir rakam olmuş

Şanlıurfa Maddeyle Mücadele ve Gençliği Topluma Kazandırma Derneği Başkanı Feridun Öncel, URFAHABER.NET’e yaptığı açıklamada, Çocuk yaşta madde kullananların sayısının fazla olduğunu belirtti. Öncel, “Kullananın sayısı haddinden fazla ve ürkütücü bir rakam olmuş.  Genelde varoşlarda dolaşırım ve o bölge insanının çoğunu tanırım. Eskiden madde kullanıcıları terkedilmiş barakalarda kullanılıyor. Şimdi ise her sokak başında madde kullanıcısına rastlıyoruz. Madde kullanıcılarının çoğalmasından dolayı artık toplum tarafında normal bir alışkanlıkmış gibi gelmeye başladı. Kenar semtlerde her yerde rahat kullanılmaya başlandı. Nüfusun yüzde 65 varoşlarda yaşıyor. O bölge nüfusunun gençlerin yüzde 40’ı madde kullanıyor. En az yüzde 25’i madde bağımlısı olarak yaşıyor” dedi.

Karanlık eller o gençlere uzanıyor

Feridun Öncel,  “Bu maddeleri hangi yaşlarda kullanılıyor, Eğitim ve ekonomik seviyeleri nasıl, hangi sınıfta ki insanlar kullanıyor diye bir araştırma yaptık. Araştırmamızda ekonomik durumu, eğitim durumu düşük olan ailelerin çocukları madde kullanımında ön sırada görülüyor. Gençlik bir arayış dönemidir yaşadığı ortam, fiziki şartları elverişli olmadığı için kendini ispat etmek için bir takım yârler arıyor. Devlet eli oraya uzanmasa karanlık eller o gençlere uzanır. Bu gençler kendisine hangi el uzanırsa o eli tutacaktır” diye konuştu.

Çocuklar esrara alıştırılıyor

Okul alanlarının esrar satıcıları ve içicileri için mekan olarak görüldüğünü söyleyen Süleymaniye mahalle sakinlerinden Murat Toprak ise, “Esrar çekmek için gelen bu bağımlılar özellikle okul çıkış saatlerinde, akşam geç saatlerde ve özellikle hafta sonları okul bahçelerinde esrar alışverişi yapıyor. Ateş yakıp esrar içiyorlar. 12- 13 yaşında çocuklar esrara alıştırılıyor.” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık