Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA Depremzedelere Aynı Yerde Ev, İş ve Eğitim İmkanı

URFA'DA Depremzedelere Aynı Yerde Ev, İş ve Eğitim İmkanı

Van'daki depremin ardından Suruç'a getirilen depremzede ailelerden bazıları YİBO'daki boş lojmanlara yerleştirildi -Ev ihtiyaçları karşılanan ve aile reislerine okulda iş imkanı sağlanan depremzedelerin çocukları da aynı okulda eğitime devam ediyor

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2011 Salı 13:56
URFA'DA Depremzedelere Aynı Yerde Ev, İş ve Eğitim İmkanı
Eşber Ayaydın - Van'da yaşanan depremin ardından Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine getirilen depremzede ailelerden bir bölümü, yatılı ilköğretim bölge okulundaki (YİBO) boş lojmanlara yerleştirildi.
Ev ihtiyaçları karşılanan ve aile reislerine okulda iş imkanı sağlanan depremzedelerin çocukları da aynı okulda eğitime devam ediyor.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Van'daki depremin ardından evleri kullanılamaz hale geldiği için Şanlıurfa'ya gelen depremzelerden bir kısmı Suruç ilçesine yerleştirildi. Kamu ve vatandaşlara ait konutlarda misafir edilen depremzedelerden birkaç aile de yatılı ilköğretim bölge okulundaki (YİBO) boş lojmanlar tahsis edildi.
Burada, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında her aileden birer kişiye iş imkanı sağlanan depremzedelerin eğitim çağındaki çocukları da aynı okulda eğitimlerine devam etmeye başladı.
Suruç Kaymakamı Fatih Akbulut, Van Valiliğiyle yaptıkları görüşmeler sonrası ilçelerine deprem bölgesinden 100 kişiden oluşan 20 ailenin getirildiğini belirtti.
Bu ailelerin bir kısmını kamu imkanları ve vatandaşların tahsis ettiği evlerde misafir ettiklerini belirten Akbulut, 6 aileyi de YİBO'daki boş lojmanlara yerleştirdiklerini ifade etti.
Gelen ailelerle yakından ilgilenmeye çalıştıklarını anlatan Akbulut, ilk geldiklerinde her aileye maddi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir miktar nakdi yardımda bulunduklarını kaydetti.
Depremzede ailelerin reislerine de iş imkanı sağladıklarını aktaran Kaymakam Akbulut, ''İŞKUR İl Müdürlüğüyle yaptığımız görüşmeler neticesinde TYÇP kapsamında 20 vatandaşımıza kamu kurumlarında çalışmak üzere 8 aylık iş imkanı sunduk. Dolayısıyla bu vatandaşlarımız Van'da olduğu gibi hayatlarına devam edecekler. Vatandaşlarımız devletimizin her zaman her koşulda yanlarında olduğunu bilmelerini istiyorum'' dedi.
İlçeye gelen depremzedelerden 6 aileyi YİBO'daki boş lojmanlara yerleştirdiklerini, bu ailelerin çocuklarının da burada okula devam ettiğini, ayrıca her aileden bir kişinin de mesleklerine göre okulda TYÇP kapsamında çalıştırıldığını belirten Akbulut, ''Hem biz memnunuz, hem kendileri. Biz de eleman ihtiyacımızı bu şekilde karşılamış olduk. Herkesin kazandığı bir durum oldu'' şeklinde konuştu.

-''Deprem stresini üzerimizden atmaya çalışıyoruz''-

Ailesi ve çocuklarıyla YİBO'ya yerleştirilen depremzedelerden İnan Çiftçözü, geldikleri günden bu yana ilçedeki herkesin kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını ifade ederek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Van'dayken inşaat ve elektrik işiyle uğraştığını, ancak depremin ardından iş yerinin kullanılamaz hale geldiğini anlatan Çiftçözü, yerleştirildikleri YİBO'da okulun kütüphanesine bakmakla görevlendirildiğini bildirdi.
Şu anda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını ve yaptığı işi de çok sevdiğini ifade eden İnan Çiftçözü, depremin stresini üzerlerinden atmaya çalıştıklarını kaydetti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık