Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Din Öğretmenine Müdür Baskısı

Urfa'da Din Öğretmenine Müdür Baskısı

Şanlıurfa Merkez Geçitli İlköğretim Okulu’nda ‘Bu çağda bu kafa’ denebilecek skandal bir olay yaşandı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Adem Tutar’ın, öğrencilerine ‘dini içerikli’ kitap dağıttığı için okul yönetimi tarafından psikolojik baskıya maruz kaldığı iddia edildi. Baskılara dayanamayan Adem Tutar’ın istifa ettiği ortaya çıktı. Durumu protesto eden üç öğretmende Tutar’la birlikte istifa etti.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2012 Salı 13:49
Urfa'da Din Öğretmenine Müdür Baskısı
Şanlıurfa Merkez Geçitli İlköğretim Okulu’nda ücretli öğretmenlik yapan Adem Tutar’ın başarılı öğrencilerine kitap hediye ettiği için okul yönetimi tarafından psikolojik baskıya maruz bırakılarak istifaya zorlandığı iddia edildi.

Adem Tutar Türkçe öğretmenliği mezunu. Ataması yapılamadığı için ücretli öğretmenliğe başvuran Tutar, Şanlıurfa Merkez Geçitli İlköğretim Okulu’na kabul edildi. Okulda Türkçe ve Din kültürü derslerine giren Tutar, kısa sürede öğrencileri tarafından sevilen sayılan biri haline geldi. Tutar ders çalışmaya teşvik etmek için başarılı öğrencilerine dini içerikli kitaplar hediye etti. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Okul yönetimi Tutar’ın öğrencilerine hediye ettiği kitapların dini içerikli olmasını sebep göstererek kitapları öğrencilerden zorla topladı. Adem Tutar’ın istifa etmesi için okul idaresi ve rehber öğretmen tarafından psikolojik baskı kurulduğu nedeniyle Tutar’ın 13 Şubat Pazartesi günü istifa etmek zorunda kaldığı iddia edildi.

DİNİ KİTAPLAR SUÇ ALETİ GİBİ TOPLATILDI Tutar yaşadığı talihsiz olayı şöyle anlattı: “Ben Türkçe Öğretmenliği bölümü mezunuyum atamamız yapılamadığı için ücretli öğretmenlik başvurusunda bulundum ve başvurum kabul edildi. Şanlıurfa Merkez Geçitli İlköğretim okuluna Türkçe derslerine ve Din kültürü derslerine girmem için görevlendirildim. Ücretli öğretmen olarak çalıştığımız okulumuzda başarılı olan talebelerimize Feyzullah Birışık’ın Niçin Yaratıldın?  Namaza Başlamak İstiyorum; Ama Nasıl? Kitaplarını hediye olarak verdik. Ama nedense idare ve rehberlik servisi işbirliğinde bu kitaplarımız “seviyelerine uygun değil” denilerek sınıf dolaplarından hatta öğrencilerimizin çantalarından suç aleti arar gibi toplatıldı”

HER ŞEYİ BAŞARILI OLMALARI İÇİN YAPTIM “Ben sadece dini kitaplar hediye etmedim. Öğrencilerimizin başarısı için test kitapları da dağıttım” diyen Tutar şunları aktardı: “Ben öğrencilerimi her yönden yetiştirmeye çalışıyordum. Onları başarılı kılmak için elimden gelen her şeyi yapmaya çalıştım. Öğrencilerime test kitapları ve yaprak testler hediye ediyordum. Hatta okulda dersim bitince onlara ek ders verip eksiklerini tamamlamaya çalışıyordum. Onların başarılı olmasını sağlamak suç mu? Bu yaptıklarım bir öğretmenin asli görevi değil midir?”

NAMAZ İZNİ İÇİN UYARILDIM Okulda namaz kılacakları bir mescidin bile olmamasına rağmen boş bir sınıf bulup namazlarını eda etmeye çalışan bir öğrenciye izin verdiği gerekçesiyle idare tarafından uyarıldığını söyleyen Tutar: “Okulumuzda namaz kılabileceğimiz bir mescidimiz bile yok. Bunu hiç sorun etmedik. Namaz vakti boş bulduğumuz yerde namazlarımızı eda ediyorduk. Bir gün dersin bitimine doğru öğrencilerimden biri benden izin istedi namaz kılmak için. Bende bir Müslüman olarak izin verdim. İdare bunu görmüş. Okul idaresi beni öğrencime namaz izni verdiğim için uyardı. Böyle bir şey olabilir mi? Müslüman bir ülkede namaz kılmaya yasak konabilir mi?” diyerek tepkisini dile getirdi.

SUÇUM DOĞRUYU ANLATMAKTI “Ben Din Kültürü derslerine de giriyordum, dini içerikli kitaplar dağıttım diye suçlu ilan edildim” diyerek tepki gösteren Tutar “Ben okulda hem Türkçe derslerine hem de Din Kültürü derslerine giriyordum. Yani din dersi de veriyordum. Peki dini kitapları dağıtmamın neresi anormal? Zaten benim din dersine girme görevim çocuklara dini öğretmek değil mi? Ben de görevimi yaptım ve onlara ahlakı ve dini anlattım. Dağıttığım kitaplar dua ve sureler içeriyordu. Ayrıca namaz kılmayı öğreten kitaplar verdim öğrencilerime. Bu zaten benim görevim. Ve ben bir öğretmen olarak görevimi yaptığım için okulda, rehber hocası ve okul yönetimi bana baskı unsuru oluşturdular. Dağıttığım kitapları öğrencilerimin çantasında sanki suç unsuruymuş gibi topladılar. Bu da beni öğrencilerim karşısında mahçup etti. Bu psikolojik baskıya dayanamayıp ben de istifa ettim. Ben istifa edince diğer üç arkadaşım da istifa etti. Okulda ise sadece Müdür yardımcısı bize destek olmaya çalıştı oda fayda etmedi. Ben yasadışı bir iş yapmadım, piyasada satılan kitaplardan öğrencilerime ders çalışmalarını teşvik etmek amacıyla hediye ettim” dedi

Milli Gazete

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star