Ana Sayfa Kültür/Sanat Urfa'da Genç Yönetmenler Kısa Filmleriyle Yarıştı

Urfa'da Genç Yönetmenler Kısa Filmleriyle Yarıştı

Harran Üniversitesi ve Edessa TV'nin birlikte organize ettiği Mozaik Kısa Film Festivali'nde dereceye giren eserler belli oldu.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2011 Pazartesi 13:17
Urfa'da Genç Yönetmenler Kısa Filmleriyle Yarıştı
Harran Üniversitesi ve Edessa TV'nin birlikte organize ettiği Mozaik Kısa Film Festivali'nde dereceye giren eserler belli oldu. Belgesel dalında İstanbul Üniversitesi'nden 'Ben Geldim Gidiyorum' adlı yapımı ile Metin Akdemir birinci, kurmaca dalında ise Hacettepe Üniversitesi'nden 'TOP' adlı yapımı ile Mehmet Tümer birinciliğe layık görüldü. Kısa film yarışması, 'Güneydoğu'nun Altın Portakalı' olarak değerlendirildi. 

Osmanbey Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenine Türkiye'nin faklı illerinden gelen çok sayıda genç Yönetmen katıldı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, ünlü belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Sinemacı Hilmi Etikan ve Yönetmen Ethem Özgüven'in jüri üyesi olarak görev aldığı festivalde, eserler kurmaca ve belgesel olmak üzere iki dalda değerlendirmeye tabi tutuldu. Toplamda 101 eserin değerlendirildiği Festival sonunda birincilere 3 bin, 2'incilere 2 bin, 3'üncülere ise bin lira ödül verildi. Belgesel dalında İstanbul Üniversitesi'nden "Ben Geldim Gidiyorum" adlı yapımı ile Metin Akdemir birinci olurken, kurmaca dalında ise Hacettepe Üniversitesi'nden "TOP" adlı yapımı ile yarışan Mehmet Tümer birinciliği elde etti. 
Programda Konuşan Edessa TV yönetin Kurulu Başkanı Mehmet Ali Savaş, Şanlıurfa'nın daha önce birçok filme ev sahipliği yaptığını hatırlatarak sektörün Şanlıurfa'da yeniden canlandırılması adına farkındalık oluşturmak ve genç yönetmenlerin şehri tanımasına imkan sağlamak amacı ile projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. İlk olmasına rağmen yarışmaya 101 yönetmenin eser gönderdiğine dikkat çeken Savaş, bu sayının önümüzdeki yıllar için ümit verici olduğuna dikkat çekti. Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı M. Fevzi Yücetepe ise Önümüzdeki yıllarda organizasyona belediye olarak destek vereceklerini söyledi. 

Mozaik Kısa Film Festivali'ne Şanlıurfa'nın önde gelen firmaları da destek verdi. OSM Ortadoğu Hastanesi, festivalin ana sponsorluğunu üstlendi. OSM Ortadoğu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. İbrahim Halil Baysal adına plaket alan İdari İşler Direktörü Mustafa Akkaya, kentin en büyük yatırımı olmanın bazı sorumluluklar yüklediğine işaret ederek, bu projenin kentteki sinema sektörünün gelişmesi adına atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti.


(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star