Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Gezi Parkı Eyleminde Gerginlik (video)

Urfa'da Gezi Parkı Eyleminde Gerginlik (video)

Şanlıurfa'da, Taksim Gezi Parkı'nda 21 gündür süren olayları protesto etmek için toplanan grup, hükümet aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşte gruptakiler ile bazı vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:32
Urfa'da Gezi Parkı Eyleminde Gerginlik (video)

Şanlıurfa'da, Taksim Gezi Parkı'nda 21 gündür süren olayları protesto etmek için toplanan grup, hükümet aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşte gruptakiler ile bazı vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
Gezi Parkı'nda süren olayları protesto etmek isteyen çeşitli sivil toplum örgütüne üye 50 kişilik kalabalık, akşam saatlerinde Atatürk Bulvarı'nda toplandı. Polisin önlem aldığı eylemde, kalabalık Ahmet Bahçivan İş Merkezi önüne yürüdü. Sık sık 'Her yer Taksim, her yer direniş', 'Fazişme karşı omuz omuza', 'Çapulcular burada hükümet nerede?', 'Hükümet istifa' ile AK Parti aleyhine slogan atan gruba, bazı vatandaşlar tepki göstermesi üzerine gerginlik yaşandı. Gerginlik, polis tarafından sonlandırıldı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan grup adına Eğitim-Sen Şube Başkanı Halit Şahin, basın açıklamasını okudu. Gezi Parkı'nın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Şahin, şunları söyledi:
"Taksim Gezi Parkı?nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı, Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. Halkın direnişi kırılamadı, önüne konulan bütün barajları birer birer aştı. Gezi Parkı ve Taksim Meydanı, iktidarın polisi tarafından kimyasal gazlar ve sıvılarla işgal edildi. Tüm insani değerler ayaklar altına alınarak gaza boğuldu, hırpalandı. Bu acımasız polis şiddeti, bizzat Başbakan tarafından miting meydanlarında verilen talimatlarla harekete geçirildi. Özgürlük ve onurun, hakkın ve adaletin direnişi büyüyor, tüm Türkiye?yi sarıyor, AKP iktidarını sarıyor. Akreplerin yanında jandarma TOMA?ları ve askeri birlikleri de görmeye başladık. AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasını bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız. Bu nedenle bugün Türkiye?nin her yerinde grevdeyiz. Talepler karşılanıncaya ve polis terörü sona erinceye kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz."
Açıklamanın ardında grup, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık