Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA’DA GÖRKEMLİ NEWROZ

URFA’DA GÖRKEMLİ NEWROZ

Urfa, Kürtçe, Türkçe ve Arapça şarkılarla, verilen barış mesajları ile tarihinin en görkemli Newrozuna ev sahipliği yaptı. BDP Urfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamladığı halka, “Urfa’da bu meydan hiçbir zaman bu kadar coşmadı, bu kadar barışı, kardeşliği haykırmadı. Bunun içindir ki Newroz kardeşçe yaşamamızın diğer adıdır” dedi.

Giriş Tarihi: 22 Mart 2014 Cumartesi 23:11
URFA’DA GÖRKEMLİ NEWROZ

BDP Urfa İl Örgütü’nün organize ettiği Newroz kutlaması, Newroz alanında gerçekleşti. Newroz kutlamasına, BDP Urfa İl Eşbaşkanı Celalettin Erkmen, BDP Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Osman Baydemir, Leyla Akça, BDP Urfa ilçe eşbaşkan adayları, BDP Urfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Mardin Milletvekili Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve kanaat önderi katıldı.

Newroz kutlamasının açış konuşmasını, Newroz Terkip Komitesi Başkanı ve BDP Merkez Haliliye İlçe Başkanı Hidayet Emmet yaptı. Alanı dolduran binlerce Urfalıyı selamlayan Emmet, “Biz direnmekten korkmadık, barıştan da korkmuyoruz. Özgürlük bizim en doğal hakkımız” dedi.

Ardından konuşan BDP Urfa İl Eşbaşkanı Celaletin Erkmen, şimdiye kadarki iktidar partilerinin Kürt sorununu demokratik yollardan çözmedikleri için aşıldıklarını ifade ederek “Bugün AKP hükümetinin de bu sorunu çözmeyeceği anlaşılmıştır ve AKP’yi de 30 Martta tarihin çöp sepetine atacağımız açıktır. Ampulü patlatacağımız açıktır. Ya bu ülkenin temel sorunlarını çözeceksiniz ya da çözüleceksiniz. Bugün geldiğimiz noktada AKP’nin çözüldüğünü görüyoruz” dedi.

‘Baydemir Araplara Kürtlere Türklere hizmet edecek’

BDP Mardin Milletvekili ve BDP Mardin Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk ise, bu yılki Newrozun her zamankinden farklı olduğunu vurgulayarak, “Newroz Kürtlerin baharıdır. Milyonlarca Kürt Newroz alanlarından ya özgürlük ya özgürlük diyor. Yüz yıldır Kürtlerin talebi barış ve özgürlük oldu” dedi.

Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında barış ve halkların kardeşliği için tarihi bir adım attığını hatırlatan Türk, “Bu kadim kentte, Hz. İbrahim’in kentinde bugün sesimiz barış ve kardeşlik sesidir. Eğer 30 Mart’ta Kürtler, Araplar, Türkler ve demokratlar bir olur, birliklerini genişletirlerse, barış da özgürlük de yakındır. 30 Mart’ta yerel seçimler yapılmayacak, Kürtler için Araplar için halkların kardeşliği günü olacak” diye konuştu. Osman Baydemir’in Urfa’da Kürtler, Araplar ve Türkler için değerli hizmetlerde bulunacağına inandığını söyleyen Ahmet Türk, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Eğer bu topraklarda barış ve özgürlük partisinin sesini yükseltirsek, özgürlük ve barışı yükseltmiş olacağız. Bu topraklarda iktidar olursak, Kürt ve Arap siyasetini birlikte yürüteceğiz. Hedefimiz barış, hedefimiz halkların kardeşliğidir. Hedefimiz milletvekili veya belediye başkanı olmak değil, amacımız halkımızın hizmetçisi olmaktır. Eğer bu seçimde Sayın Abdullah Öcalan’ın elini güçlendirirsek barış bizimdir.”

Daha sonra Rojavalı Arap sanatçı Saab Erbabi sahne aldı. Alanı dolduran Urfalılar Arapça ve Kürtçe türküler eşliğinde halaylar çektiler.

‘Aramızdaki kavgayı bitirelim’

Ardından sahneye çıkan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Urfa’da “Hepimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın aşiretiyiz” yazılı bir pankart gördüğünü söyleyen Tan, “Yüzlerce aşiretin merkezi Urfa, müziğin, kültürün ve tarihin merkezi Urfa nasıl Recep Tayyip Erdoğan’ın aşireti olabilir? Bugün sizlere aşiret reisliği yapmaya kalkanlar, sizin dedelerinizin aşiret diyarında kahvecilik bile yapamazdı” dedi.

Avrupa ülkelerinin birinci ve ikinci dünya savaşlarında birbirlerinden milyonlarca insanı öldürdüklerini ancak buna rağmen bir araya gelerek aralarındaki sınırları kaldırdıklarını hatırlatan Altan Tan, “Peki biz Ortadoğu’daki Türkler, Kürtler, Araplar, Şiiler, Müslimler gayri müslümler niye aramızdaki bu kavgayı bitirmeyelim. Gelin 30 Mart, yeni  dünyaya, yeni Ortadoğu’ya ve Kürdistan’ın yeni statüsüne evet olsun” dedi.

Daha sonra konuşan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, Arapların, Kürtlerin ve Türklerin Newrozunu kutlayarak, “Onurlu bir barışın temelini yeniden Urfa’da atıyoruz. Hepinizi bu duruşunuzdan dolayı kutluyorum” dedi.

‘AKP Urfa halkını satın almaya çalışıyor’

BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ise, Abdullah Öcalan ve tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerin Newroz bayramını kutladığı konuşmasında, “Urfa insanlık tarihinin yazıldığı, dillerin kültürlerin, kimliklerin özgürce ve barış içerisinde bin yıllardır yaşadığı bir kenttir. Bizler Urfa’nın bu kimliğine sahip çıkmak için yıllardır mücadele yürütüyoruz. Bizler Hz. İbrahim’in Nemrutlara karşı yakmış olduğu direniş ateşinin takipçiliğini yapıyoruz. Sizleri kutluyorum” dedi.

AKP’nin Urfa halkının iradesini satın almaya çalıştığını dile getiren Ayhan şöyle konuştu;

“AKP bugün Urfa’da devleti temsil etmektedir. AKP eşittir devlettir, eşittir zulümdür, soykırımdır. AKP devletin tüm olanaklarını kullanarak halkımızı kandırmaya, oylarını satın almaya çalışmaktadır. Neredeyse Bakanlar Kurulunu Urfa’da toplayacak şekilde, tüm bakanlarını Urfa’ya getirmişler. Köy köy dolaşıp halkımıza sahte vaatlerde bulunarak iradelerini, satın alacaklarını sanıyorlar. Ama bu meydandaki yüz binler diyor ki AKP’nin yalanlarına asla ve asla kanmayacağız.”

Barış ve kardeşliğin tesis edilmesi gerektiğine inandıklarını dile getiren Ayhan konuşmasını, “Bu gücünüz ile inşallah 30 Mart’ta Urfa kalesine özgürlüğün ve barışın bayrağını dikeceğiz” sözleri ile bitirdi.

Ardından sanatçılar Servan Riha ve Seyda Perinçek sahne aldı.

Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Leyla Akca konuşmasında, barışı kadınlarla birlikte Urfa’ya taşıyacaklarını belirterek, “31 Mart’ta Newroz alanında şölenimizi kutlayacağız” dedi.

Baydemir’den şiirli merhaba

Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir’in anons edilmesi ile birlikte alandaki coşku doruğa ulaştı. Baydemir, alanı dolduran on binlerce Urfalının “Ape Osman” sloganlarıyla karşılandı. Arapça şarkılar eşliğinde konuşmasına “Ben bir Yakup idim kendi halinde, Mevlamın bir kelamı vardı dilimde, Yusufu kaybettim Kenan ilinde, Yusufum hocada okunmaz oldu,  Onun bülbül dili şakımaz oldu, Bir bezirgan geldi üç aylık yoldan, Yusufu çıkardı kırk arşın kuyudan, Keremkari kıldı Mısır’a sultan” dizeleri ile başladı.

Urfa halkına seslenen Baydemir, “Ey barış bezirganı, ey kardeşlik bezirganı, ey kadiri şinas Halil ur Rahman şehrinin kadim halkları, sizler bir kez daha Rıha’yı kırk arşın kuyudan çıkarıyorsunuz” dedi.

Newrozu Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinin yanı sıra Arapça ve Türkçe dillerinde de kutlayan Baydemir, “Amed Newrozunun, milyonların sevgi selinin, kardeşlik selinin, Amed halkının kardeşlik duygularını, Halil ur Rahman şehrine getirdik. Selamı kabul ediyor musunuz kardeşlerim?” diye sordu. Alanı dolduran onbinlerce kişi hep bir ağızdan “evet” yanıtı verdi.

Konuşması sık sık “Ape Osman” ve “Urfa seninle gurur duyuyor” sloganları ile kesilen Baydemir’in konuşmasından satır başları şöyle:

‘Nemrutlara karşı İbrahimlerin yüzyılı’

Bin yıllardır bu coğrafyada kadim halklar kardeş halklar bir arada eşitçe kardeşçe bir yaşam sürdürdüler. Urfa şehri 80 yıldır bu coğrafyada maalesef ötekileştirildi, maalesef yoksullaştırıldı, yoksun bırakıldı, adeta nana muhtaç hale getirildi. Oysa ki Urfa insanlık ailesinin tümüne beşiklik etmiş, medeniyetin bugün gelmiş olduğu seviyede esas mimarlığı yapmıştır.

Artık sadece Urfamız’da değil, bütün Ortadoğu coğrafyasında, halklarımızın kardeşliği, birlikte yaşamı, eşitçe özgürce yaşam sürdürebileceği 21. Yüzyıldayız. 21 Yüzyıl Nemrutlara karşı İbrahimilerin, Eyyübilerin yüzyılı olacaktır. Eşitliğin kardeşliğin yüzyılı olacaktır.

‘Newroz ortak bayramımızdır’

Urfa’da bu meydan hiçbir zaman bu kadar coşmadı, bu kadar barışı, kardeşliği haykırmadı. Bunun içindir ki Newroz kardeşçe yaşamamızın diğer adıdır.

Ey Türkmen kardeşlerim, Arap kardeşlerim, Kürt kardeşlerim, şehirli kardeşlerim, kırsaldaki kardeşlerim, genç kardeşlerin, anneler, kadınlar, yaşlılar, engelliler, Newroz ortak değerimizdir, ortak bayramımızdır. Bugün Newrozdur, bugün kavga günü değildir, bugün küskünlükler günü, dargınlıklar günü değildir.

‘Asker ve polislerin de Newrozu kutlu olsun’

Bütün Urfa halkının Newrozu kutlu olsun, ama aynı zamanda Urfa’daki asker kardeşlerimin de polis kardeşlerimin de ve dağlardaki gerilla kardeşlerimin de Newrozu kutlu olsun. Bir gün mutlaka ama mutlaka kardeşlik hukukunu barış hukukunu inşa ettiğimizde, bu kardeşlerimiz kucaklaşacaktır, el ele kol kola barış halaylarını çekecektir. Kardeşlik hukukunu, barış hukukunu inşallah Urfa’dan başlatacağız. Urfa’dan bütün Ortadoğu halkları nasıl bir arada yaşayabilirmiş onu göstereceğiz. Urfa’dan fark yaratacağız. Barışa, kalkınmaya öncülükte fark atacağız, Urfa’ya dair farkındalık yaratacağız.

‘Cumhuriyet tarihinde görülmeye hizmeti yapacağız’

Urfa cumhuriyet tarihi boyunca görmediği hizmetkarlığı görecektir. 18 bin 400 kilometre kare içerisinde yaşayan 1 milyon 800 insan bizim başımızın tacıdır. Bir kenti kent yapan, bir kentin kapılarını kime açacağının kararını veren o kentin sahibi olan o kentin halkıdır.

Sizler şahsım ve arkadaşlarım adına şükran borçluyum ki çok kısa bir süre içerisinde bizleri evladınız gibi bağrınıza bastınız. Ve bugünkü Newroz coşkusu Urfa’da yepyeni bir sayfanın açıldığının göstergesidir. Newroz bu manada özgürlüktür, yeniliktir, değişimdir. Şimdiden değişiminizi, duruşunuzu selamlıyorum.

‘Çanakkale’de bu ülkeyi sizler kurdunuz’

80 yıl boyunca bizi dilimizden, kimliklerimizden ve inançlarımızdan dolayı askeri vesayet altında tutanlar dindarı, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ötekileştiren ve onun kimliğini hor görenler bu ülkeye en büyük haksızlığı yaptılar. Oysa Çanakkale’de bu ülkeyi sizler kurdunuz. Şimdi Urfa ecdadının maneviyatına sahip çıkıyor.

‘Barıştan asla korkmayacağız’

Şükürler olsun ki bir yıldır barış iklimi yaşanıyor. Bu iklimi sağlayan her şeyden önce sizlerin direnişidir. 2011 ve 2012’de legal demokratik siyaset neredeyse tamamen tıkanmıştı. Bir kez daha tıkanan sürecin önünü açan, 2013 barış ve demokrasi manifestosunu yayınlayarak, kardeş kavgasını durduran, parmakları tetikten çektiren Sayın Öcalan’a Urfa’dan binlerce kez selam olsun, Newrozu kutlu olsun.

Tam da bu noktada bizler Sayın Öcalan’ın da ifade ettiği gibi, nasıl ki Nemrudilere karşı mücadele ederken korkmadıysak, barışı inşa ederken de asla barıştan korkmayacağız, asla vazgeçmeyeceğiz. Ve barışı, kardeşliği, eşitliği özgürlüğü söz veriyoruz ki çocuklarımıza gençlere armağan olarak bırakacağız.

‘Urfa Ankara’ya ayna tutacak’

Askeri vesayet rejiminin alternatifinin ne sivil diktatörlük, ne de hırsızlık ve rant olduğunu vurgulayan Baydemir, “Sosyal medyayı yasaklayan, demokrasiyi kısıtlayan, sadece kendine demokrat olanlar Urfa kentini geleceğe taşıyamaz. Urfa öyle bir kenttir ki, artık Ankara’nın yüzüne bir ayna tutacak ve kardeşlik hukukundan asla ama asla vazgeçmiyorum diyecek” dedi.

Konuşmasını şarkı sözleri ile bitirdi

“Yine Rıha’dan. Bu halkın yüreğinden kopan bir dörtlüğü sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Baydemir konuşmasını, “Bugün bayram günüdür, güzeller düğünüdür, herkesin yüzünün güldüğü gündür, bugün Newroz günüdür, bugün seyran günüdür, az kaldı bayram ola, kolları kollara dola, 80 yılın heyfini, 30 Mart günü ala, 31 Mart ikinci Newroz ikinci bayram ola” şeklinde Urfa’ya uyarladığı şarkı sözleri ile bitirdi.

Devasa kalabalık hep bir ağızdan tekrar ettiği şarkı sözlerinin ardından Baydemir’i yine büyük bir coşku, alkış ve “Ape Osman” sloganları ile sahneden uğurladı.

Osman Baydemir daha sonra, partisinin tüm il ve ilçe eşbaşkan adayları ile birlikte kalabalığı selamlarken, adaylar hep birlikte barış güvercini uçurdular.

Daha sonra büyük bir coşkuyla sanatçı Civan Haco sahne aldı. Birbirinden güzel şarkıları ile kitleyi coşturan Civan Haco’dan sonra Serhado Kürtçe rep yaptı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık