Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da güvercin savaşı!

Urfa'da güvercin savaşı!

Urfa'nın Sırrın Mahallesi'ndeki boş bir arazide bir araya gelen kuş yetiştiricileri, 'savaşçı' ismini verdikleri binlerce güvercini gökyüzüne uçurdu.

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2011 Pazartesi 14:35
Urfa'da güvercin savaşı!
Kasım ayında başlayıp Nisan ayına kadar süren oyuna göre, gökyüzüne bırakılan güvercin sürülerinin amacı sayılarını arttırmak.

Urfa'nın Sırrın Mahallesi'ndeki boş bir arazide başlatılan 'savaşçı kuşlar' etkinliği, Nisan ayına kadar devam edecek. Kentin özellikle mistik yapısını yansıtan Haşimiye, Eyyübiye, Yakubiye ve Süleymaniye semtlerinde yaklaşık 500 evde büyütülüp, eğitilen güvercinler, 'gün gelip de savaşsınlar, sahiplerine ganimet getirip para kazandırsınlar' diye besleniyor. Evlerin damlarında eğitimleri yapılan güvercinlerin ötüşünün uğultusu, ayaklarındaki halhalların şakırtısı, Urfa'nın simgelerinden birisi durumunda. Damlara çıkılıp önce antrenman amaçlı sürülere kısa mesafeli uçuşlar yaptıran yetiştiriciler, ardından gürleşsin diye kanat kuyruk tüylerini temizliyor, kesip düzeltiyor ve vitamin katkısı yemleri özenle yediriyor. Amaç en bakımlı, en güçlü sürüye sahip olmak. Sürü ne kadar iyi olursa sahibi de bu güvercin yetiştiricileri arasında o kadar isim yapıyor. Günü gelip savaş başlayınca kimin daha iyi olduğu bir kez daha anlaşılıyor.Sürünün öncüsü 'pêşenk'

Kuş yetiştiricileri, kuşların dişileri olmadığından eşcinsellikle suçlandığını, hemcinslerini çatlatıp öldürdüğünü ifade ederken, sevimli hayvanların, savaş ganimeti gibi çalınmasına rağmen onların yine de barışın simgeleri olduğunu belirtiyor. Güvercinlerin hikâyesini kentte bu konudaki en iddialı yetiştiricilerden ve Kuşçular Derneği Üyesi Mehmet Eskiler şöyle anlatıyor: 'Dedem de, babam da kuş yetiştirirdi. Bu iş büyük merak gerektirir. Onlara evlat gibi bakmayı gerektirir. Bende 250 erkekli bir sürü var. Altı tane de dişi. En değerlileri Zeytuni, Taklacı, İspir Bağdadi, Nakışlı olanlardır. Fiyatları üç milyondan başlar. Bir milyara kadar çıkar. Daha geçenlerde dışarıdan gelen biri Taklacının tekine 800 milyonu sayıp alıp götürdü. Herkesin sürüsünün bir lideri vardır. Onlara 'Pêşenk' diyoruz. Başkası savaşta Pêşenkini indirirse ayıpların en büyüğünü yaşarsın. Çünkü o gün sürü ne kadar büyük olursa olsun, dağıtıp yeniden bu işe başlamak zorunda kalıyorsun. Savaş dediğimiz Kasım'da başlar, Nisan'da biter. Her gün sürüleri gökyüzüne salıp, akşamı iple çekeriz. Çünkü sürü yorulmadan uçacaktır, başkasının kuşunu kandırıp sana getirecektir. Sahibi komşun da olsa artık o kuş senindir. Karışma saati geldiğinde hepsi birbirine girer. 200 kuş savaşa girer, 210 çıkar. Havada kalma yarışı, ölüm kalım yarışıdır. Onlar birer Kamikaze uçağı, intihar komandosu. Şimdi savaşa hazırlık zamanıdır.'Gelenek devam ediyor

Dernek üyeleri, Milattan Önce iki binli yıllarda Kral Nemrut’tan bu yana Şanlıurfa'da süregelen gökyüzü savaşları olduğunu, güvercin yetiştiriciliğinin kentte yaklaşık 500 evden on bin civarında güvercinle yapıldığını dile getiriyor.

Yılın altı ayı gökyüzünde hemcinsleri ile büyük bir güç gösterisi ve çalma savaşı veren güvercinlerin, diğer altı ay ise sahipleri tarafından bu savaşa hazırlandığını ifade ediyor kuşçular.

Kentteki tarihi Attar Pazarı'nda bulunan kuşçuların mekânı Çardaklı Kıraathanesi'nde her gün bir araya gelen yetiştiriciler, bu yılki savaşın gündüz başlama saatini şimdiden kararlaştırmışlar. Dernek Üyesi Halil Karademir, Kasım'dan Nisan ayına kadar binlerce güvercinin her gün saat 16.30'da gökyüzünde buluşacağını kaydederek, 'Damlardan kalkan yüzlü, ikiyüzlü gruplar kentin merkezindeki Sarayönü Semti'nin üstünde bir araya gelecekler. 'Karışma' adı verilen bu olay saatlerce sürecek. Güçsüzler çatlayıp düşecek, güçlüler diğer sürülerden kandırdıklarını kendi sahiplerine götürecekler' dedi.
Abdullah Cengiz
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık