Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da kadın şiddeti gizliyor

Urfa'da kadın şiddeti gizliyor

Şiddet gören kadınları güçlendirip desteklemek ve kadına yönelik şiddet hakkında farkındalik yaratmayı amaçlayan Yaşam Evi Dayanışma Derneği medyayı duyarlı olmaya çağırıyor.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2013 Çarşamba 19:57
Urfa'da kadın şiddeti gizliyor

Yaşam Evi Dayanışma Derneği’nin kuruluş amacı ve uyguladığı projeleri Urfahaber’den Bermal Melik’e anlatan Proje Temsilcisi Avukat Güley Koca, derneğin kurulduğu günden bu yana şiddet mağduru kadınlara ulaşmayı hedef edindiğini söyledi.

Gerek şiddet mağduru kadınlara, gerekse diğer kadınlara çeşitli sosyal faaliyetler ve psikolojik danışmanlık hizmetleriyle yardımcı olan dernek, kurulduğu günden bu yana faaliyetlerine devam ediyor. İstihdama yönelik faaliyetlere de önem veren dernek, bir yıldan bu yana İstanbul merkezli Başak Sanat Vakfı ile ortak proje yürütüyor.
Yerel Destek Mekanizmasıyla Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizliği ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Projesi’ni Urfa’da Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Mersin’de Günebakan Kadın Derneği, İstanbul’da ise Başak Sanat Vakfı eşgüdümlü olarak yürütüyor. Proje faaliyetleri üç ilde devam ediyor.

Proje ile üç amaçlarının olduğunu belirten Av. Gülay Koca, şunları söyledi: “Amaçlarımızdan biri; şiddet görmüş kadınları güçlendirmek, onlara destek olmak. Bir diğeri yerel destek mekanizmalarını güçlendirmek yani STK ve gönüllü ağları oluşturmak. Üçüncüsü de; şiddet mağduru kadınları izlemek ve bir veri tabanı oluşturmak.
Bu amaçla aynı zamanda bunu yapacak olan ekibin de eğitimi gerekiyordu. Projenin başlamasından itibaren ilk 6 ay gerek proje ekibi, gerekse gönüllüler ve STK’ların eğitimini önümüze koyduk, bu eğitimlerimiz sonuçlandı. Gönüllülerimiz ve projeyi yürütecek olan ekip ve STK eğitimleri bir  yıl içerisinde tamamlandı. Bununla beraber mahallelerde ev ziyaretleri yaparak, ev toplantıları yaparak belediyenin kültür merkezlerindeki kadınlarla buluşarak, hakları konusunda bilgilendirmeler yaptık ve  yapmaya da devam ediyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 300 kadınla birebir görüşme gerçekleştirdik ve hakları konusunda bilgilendirmeler yaptık. Sadece hakları konusunda bilgilendirmeler yapmıyoruz. Aynı zamanda şiddete uğradıklarında başvuracakları mekanizmalar hakkında kendilerine bilgi veriyoruz. Hangi mekanizmanın rolü nedir? Neler yapılabilir? Ve aynı zamanda önemli telefon numaralarını ve önemli kurumların bilgilerinin yer aldığı ne yapabilecekleri hususunda bir bildiri veriyoruz.”


500 KADINA ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

Projenin Şanlıurfa kısmında en az 500 kadına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Proje Yöneticisi Av. Gülay Koca, proje kapsamında SODES bünyesinde kurulan kadın birimlerine de eğitim verdiklerini, Valilik oluru ile bazı mahallelerde de eğitim verme izni aldıklarını ve şu anda eğitimler verdiklerini ifade etti.

KADINLAR KORKUYOR

Eylül ayından bu yana psikolojik danışmanlık hizmeti de veren dernek, haftada bir gün kadınlara danışmanlık veriyor. Projeyle farkedilen ise, psikolojik danışmanlığa ilginin daha fazla olduğu. Öyle ki, şiddetin bütün travmalarını yaşayan kadınlar, yaşadıkları travmaya rağmen hiçbir hukuksal mekanizmayı kullanmak istemiyor. Korkuyor, çekiniyor veya çeşitli gerekçelerle yetkili merciye başvurmak istemiyor. Sadece psikolojik danışmanlık almak istiyor.

Derneğe başvuran kadınlardan yüzde 75’i sadece psikolojik danışmanlık istediği için, dernek faaliyetlerinde de psikolojik danışmanlık daha çok önemseniyor. Şiddet gören kadınlar, hukuksal yardım mercilerini yada diğer mekanizmaları kullanmak istemese de, derneğe gelerek psikolojik dayanışma yardım hizmetinden faydalanabiliyor.

HUKUKİ DANIŞMANLIK DEVAM EDİYOR

Derneğe psikolojik destek almaya gelen kadınlar, hukuki haklarını da ayrı ayrı öğrenme şansı elde ediyor. Şiddet mağduru  ve şiddete uğrayan kadın alanında ellerinde oldukça az veri olduğunu belirten Av. Gülay Koca, herhangi bir mağduriyetten dolayı kadınların mutlaka derneğe başvurmasını isteyerek, “Kurumumuza başvurdukları takdirde kendilerine bu yönde yardımcı olacağız ,elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Şiddeti tamamen sona erdirmek belki çok zor , belki  zamana yayılacak bir şey ama biz oluşturduğumuz yerel destek mekanizmasıyla bir nebze katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda şiddetle mücadeleyi de kalıcılaştırmaya çalışıyoruz. Gönüllülerle STK’lar her biri kendilerini bu alanda sorumlu hissettikleri zaman ve bu donanıma sahip oldukları zaman, hem kadınlara ulaşmakta çok sıkıntı yaşamayacağız,  hem de kadınların ilgili mekanizmalara ulaşmasında sıkıntı yaşamayacağız. Bu da kadına yönelik şiddetle mücadeleyi kalıcılaştıracaktır” diyor.

KADINLAR İNKAR EDİYOR
Şiddete uğrayan kadınlar, bunu çok da dile getirmek istemiyor. Derneğe başvurup, destek istedikleri zamanbile şiddete uğradıklarını çoğu kadın inkâr ediyor ve bunu kabul etmek istemiyor.

Kadına karşı şiddetin en önemli ayaklarından birinin medya olduğunu söyleyen Av. Gülay Koca, “Biz bu güne kadar medya ile ilgili bir çalışma yürütmedik ama proje kapsamında medyayı çok önemsiyoruz. Medyanın dili, kullanılması gereken materyallerle ilgili de bir eğitimin olması gerekiyor. Medya basın kuruluşlarıyla yapmak istediğimiz bir atölye çalışması var. Bu sebeple tüm basın kuruluşlarını ziyaret ederek onların da önerisini alarak önümüzdeki günlerde bir program düşünüyoruz” dedi.

BİR DE KOOPERATİF KURULDU

Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, kadınların ekonomik hayata daha fazla katılımını sağlamak üzere, özellikle ev eksenli çalışan kadınların ekonomik örgütlenmesini sağlamak amacıyla Mezopotamya Kadın Çevre Kültür İşletme Kooperatifi’ni kurdu. 140 üyesi, 300 gönüllü çalışanı bulunan kooperatif, daha çok Urfa’ya özgü sebzelerin ve isotun doğal yolarla güneş ışığında kurulutlaması ve kurutulmuş ürünlerin pazarlanması faaliyetini yürütüyor. 
Avrupa Birliği destekli, Kiler Projesi akabinde faaliyete giren kooperatif faaliyetleri sonucu 17 kadın kendi işini kurdu, bir çok kadın da çeşitli alanlarda iş edindi.


Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği hakkında
Derneğin Amacı
Kadının toplumdaki eşitsizliğini sosyal, siyasal, hukuksal ekonomik kültürel, ve vb yaşamın her alanında aktif rol almasını sağlamak.
Bir yıla yakın alt çalışmasını oluşturduktan sonra dernek 2004 Nisan ayında kuruldu.
Dernek, kadınlara danışmanlık hizmeti vermektedir. Psikolojik destek, Hukuksal destek ve iş başvurularını yönlendirmektedir.
2005 yaşam evini güçlendirme projesinde Urfa’da bir ilk olarak 200 kadına (KAGİDER) desteği ile Psikolojik destsek verildi.2006-2007 Bağlarbaşında oluşturduğumuz Kadın destek evi projesiyle alanda kadınlarla birlikte çalışma imkanı sağlanmış oldu.400 kadın bu desteği aldı 
Urfa’daki STK’lar ve kamu kuruluşlarının katılımıyla Aile içi şiddet konulu seminer çalışması yapıldı sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı.2006 Kadınlar için kadınlarla beraber resim sergisi Belediye sergi salonunda sergilendi müzayede sonuncunda müzayedeyle satışa sunulan resimlerden elde edilen gelir Danışmanlık hizmetine aktarıldı. (Kadın fotoğrafçılar desteği)
Harran üniversitesi ile Toplumsal duyarlılık konulu panel düzenlendi. 2007 töre namus algısı
Ve Aile içi şiddet doğru bilgilendirme projesi Gazi Lisesi öğrencilerine 6 ay boyunca Eğitim konusu olarak işlendi.
2009 Kadın istihdamına yönelik Dernek bünyesinde oluşturduğumuz Atölyede 30 kadına kurs hocası tarafından Alçıyla Urfa’nın tarihi mekânları tablo ve objeler yapılarak kadınların mesleki becerini geliştirmek ekonomik olarak katkı sağlamaktı.


İLKELERİ VE ÇALIŞMA ŞEKLİ
Kadın bakış açısıyla çalışmak.
Hiyerarşiyi reddetmek.
Herkesin kendini en iyi şekilde ifade edeceği yeni yöntemleri bulmak.
Şeffaf ve hesap verebilir olmak ilkeli ve tutarlı olmak.
Sorun çözücü ve yenilikçi olmak.

Demokratik katılımcı olmak.


PROJE HAKKINDA

Bölgesel Destek Mekanizmasıyla Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizliğe ve Kadınlara Karşı Şiddetle Mücadele Projesi, Başak Kültür ve sanat Vakfı liderliğinde, Günebakan Kadın Derneği (Mersin) Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği (Urfa) ortaklaşa İŞTAR (Mersin ) iştirakçiliğinde yürütülüyor.
Proje Suresi: 24 ay (24.11.2012- 24.11.2014 tarihleri arasında)
Proje Uygulama yerleri: Proje İstanbul'da Ataşehir ve Sancaktepe, Mersin'de Akdeniz ve Toros, Urfa’da ise merkezde yürütülmektedir.
Projenin amaçları:
1) Şiddet görmüş kadınları güçlendirip desteklemek ve yerel seviyede kadına yönelik şiddet hakkında bilinci artırmak. Bu kapsamda,
·    Ev toplantıları ve bire bir ziyaretle bilinç yükseltme toplantılarıyla kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratılacaktır. (Her pilot bölgede 500 olmak üzere toplamda 1500 kadına ulaşılacaktır)
·    Şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik psikolojik danışmanlık ve grup terapisi verilecektir. (Her pilot bölgede 100 olmak üzere toplamda 300 kadına ulaşılacaktır)
·    Kadınların hukuki haklarını öğrenmelerine yönelik eğitimler ve gerekli kurumlara yönlendirme yapılacaktır.
·    Kadınların şiddet algısını ölçmeye yönelik anketler yapılacaktır.
·    Kadınların katılacağı kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapılacağı atölye çalışmaları yapılacaktır.
2) Her pilot bölgede kadınlara ve şiddete maruz kalan kişilere ulaşma ve kişilerin kurumlara ulaşımını sağlayacak gönüllü ağının kurulması.
3) Çalışmayı yürütecek ekibin, yereldeki sivil toplum katılımcıların ve gönüllülerin kapasitesini artırmak yönlendirme mekanizması kurması.
4) Kadına karşı şiddet vakalarının takibi için düzenli işleyen gözlem mekanizmaları kurmak ve çalışma ortakları, menfaat sahipleri ve yerel yetkililer arasında bir ilişki ağı oluşturmak. Bu kapsamda,
·    Çalışmayı yürütecek ekibin sahada verimli ve sonuç alıcı çalışmalar yürütmesi amacıyla uzman kişilerin katılımıyla düzenli eğitimler yapılacaktır.
·    Yönetişim, hukuki yardım, iletişim, kampanyalar, veri toplama, gözlem ve raporlama, sivil toplum kurumlarıyla etkin diyalog konularında becerilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
·    Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması sözleşmesi, AB kadın hakları yönergeleri, Türkiye’de konuyla ilgili kanunlar ve yönetmelikler hakkında eğitimlerin yapılacaktır.
·    Çalışmayı yürütecek ekip ve yereldeki kadın örgütleri ve aktörlerin, sivil toplum örgütlerinin, yerel medyanın, kamu kurumlarındaki konuyla ilgili kişilerin (hukuk, sağlık, yerel yönetimler, özel sektör) arasında bir ilişki ağı kurulacaktır.
·    Her 3 pilot bölgede kadına yönelik şiddet vakaları düzenli olarak gözlemlenecek, dosyalanacak ve veri tabanı oluşturulacaktır. Bilgi akışını sağlamak için internet sitesi,forum,e-posta grubu gibi çeşitli bölümleri olan bir platform kurulacaktır.
·    Kadına yönelik şiddetin görünürlüğünü sağlamak için konunun medyada yer alması sağlanacaktır.
·    Proje tüm yerel ilgililerin faaliyete katılmasını teşvik ettiğinden, sivil toplum ve kamu sektörü arasında diyalog gelişecek, kamu sektörü ve yerel medyada toplumsal cinsiyet ve insan hakları temelli yaklaşım yayılacaktır.

BAŞAK KÜLTÜR VE SANAT VAKFI
Kayışdağı Mah. Uslu Cad. Nihat Sk.
No:55/A ATAŞEHİR-İSTANBUL
TEL: 0216 420 49 68 FAX: 0216 540 24 62
www.basaksanatvakfi.org
basaksanat@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star