Ana Sayfa Güncel Urfa’da Kan Davalarında Büyük Adımlar Atılıyor

Urfa’da Kan Davalarında Büyük Adımlar Atılıyor

Urfa’da Kan Davalarında Büyük Adımlar Atılıyor. Bunlardan biri de Saraç Çeşme köyünde yaşandı.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2011 Pazar 20:54
Urfa’da Kan Davalarında Büyük Adımlar Atılıyor
Doğu ve Güneydoğu kanayan yara olarak devam eden kan davalarına son verilmesi amacıyla Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi Saraç Çeşme köyünde aşiret önderleri bir araya geldiler.
Çağdışı bir gelenek olan kan davasının bazı noktalarda devam etmesinin önüne geçmek amacıyla bir araya gelen aşiret önderleri ortak karar alarak kan davalarında arabuluculuk yaparak barışa taşıyacaklar. Tay aşireti ve Halep torunun girişimleri sonucu Güneydoğu’nun değişik illerinde Saraç Çeşme köyünde aşiretlerin önde gelenleri bir araya geldiler.

Kan davalarına son vermek amacıyla bir araya gelen tay aşiretinin önde gelenlerinden ‘Avat Tay’ bölgede var olan kan davalarına son vermek için tüm bölgeyi dolaşacaklarını aralarında kan davası olan aileler tek tek görüşerek olayı barışla noktalayacaklarını ifade ettiler.

Aşiretin önde gelen isimlerinden Yusuf Kılıç ise hangi bölgede kan davası var barışta sonlandırıp, kanayan yaraya parmak basacaklarını ve aldıkları kararı uygulayarak barış noktasında adeta elçi gibi çalışacaklarını ifade etti.

Aşiretlerin önde gelenleri arasında yapılan toplantının ardından kurulan çadırlarda toplu olarak pişirilen yemek yenildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star