Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA KASAPLAR HAC İÇİN YARIŞTI

URFA'DA KASAPLAR HAC İÇİN YARIŞTI

Urfa'dan hacca kasap olarak gitmek isteyen 4 bin kişi Şanlıurfa'da 3 aşamalı sınavdan geçti.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 10:27
URFA'DA KASAPLAR HAC İÇİN YARIŞTI

Bu yıl kutsal mekanlara bölgeden gidecek 1200 kasap arasına girmek isteyen adaylar; halter kaldırdı, kurban kesme, deri yüzme konularında uygulamalı sınava tabi tutuldu.


yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hacca kasap olarak gitmek isteyen 4 bin kasap adayı bir çay bahçesinde İslam Kalkınma Bankası tarafından düzenlenen uygulamalı testten geçirildi. İzdiham olan alanda kasap adayları, yanlarında getirdikleri bıçaklarıyla kurbana eziyet etmeden kesmek için birbirleriyle mücadelede bulundu. Daha sonra ağırlık için halter kaldırarak kuvvetleri ölçüldü. Sabah erken saatlerde kayıt için geldiklerini ifade eden kasap adayları, "Hacca gidip orada kasaplık yapacağız inşallah, Allah kabul ederse hacı da olacağız çok mutluyuz" dedi. Yaklaşık 4 bin kasap adayının ter döktüğü 3 aşamalı sınav sonucunda bu yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 1200 kasap hacca da görevlendirileceği kaydedildi. Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, kentte 4 bin kişinin kasap olarak kutsal topraklara gitmek için başvurduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Bu sınavda bizlere gerçek kasapları birbirinden ayırıyoruz. Kurbanı güzel kesen ve derisine zarar vermeyenleri belirleyerek görevlendireceğiz. İlk sınav Şanlıurfa?da yapıldı, bundan sonra Bursa ve İstanbul?da da sınav yapılarak Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin kişi kasap olarak hacca gidecek."

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık