Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA KIZLAR UYUŞTURUCU KISKACINDA!

URFA'DA KIZLAR UYUŞTURUCU KISKACINDA!

Şanlıurfa’da uyuşturucu madde kullanımının yetişkin ve genç erkeklerden sonra kızlar arasında da yaygınlaşmaya başladığını ifade eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti Temsilcisi Muharrem Çelik uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2014 Cuma 12:14
URFA'DA KIZLAR UYUŞTURUCU KISKACINDA!
Türkiye Yeşilay  Cemiyeti  Şanlıurfa Temsilcisi Muharrem Çelik, Şanlıurfa’daki madde bağımlılığının önüne geçilebilmesi için acilen durum tespit çalışmasının yapılması gerektiğini söyledi.

Kentteki  bağımlılık problemi hakkında güncel istatistik verilerinin olmaması nedeniyle, alınacak  tedbirler konusunda sıkıntı yaşandığını söyleyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Temsilcisi Muharrem Çelik, çeşitli kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının ellerinde doğru dürüst bir veri olmadan işin içine girdiğini ve bocaladığını belirtti.

Madde bağımlılığının kıskacındaki gençlerin sayısında her geçen gün artış olduğuna dikkat çeken Çelik, bağımlılıkla toplumsal mücadele yöntemlerinin ancak doğru veriler ışığında başarılı olabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de madde bağımlılığı toplum sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.  Madde bağımlısı olan gençlerin sayısındaki artış da ciddi biçimde dikkat çekmekte, ilimizde son yıllarda uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybeden gençlerin olması da üzüntü vericidir. Madde kullanımının çok küçük yaşlara kadar yaygınlaşmaya başlaması, ülkemiz adına kaygılanmamıza yetmektedir.

Gençler arasında uyuşturucu madde kullanımının kızlarda da görülmeye başlaması ise başlı başına bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. En basitinden sigara kullanımıyla başlayan madde bağımlılığı ile mücadele, her anlamda ciddi bir araştırma ve uzun vadeli faaliyetler yapmayı gerektirir.

Madde bağımlılığı ile mücadelede toplumsal faaliyetlerin etkin şekilde yürütülebilmesi için durum tespiti güncel verilerle yapılmalı ve tüm kurum kuruluşlar arasında ciddi bir koordinasyon sağlanmalıdır.

Öncelikle ilimizdeki madde bağımlılarının cinsiyetlere göre sayısı, kullandıkları madde tipi, kullanma süresi, etkilenme durumu gibi  istatistik verileri belirli bir merkezde toplanmalı, toplumsal faaliyetler yürüten kurum ve kuruluşlar bu merkezdeki veriler ışığında koordineli yürütmelidir.

Unutulmamalıdır ki, önleyici tedbirler her şeyden önemlidir. Önleyici tedbirlerin uygulanmasında ise akademisyen, bilim adamı, doktor gibi uzmanların topluma aktarabileceği çok şey vardır. Bu anlamda ilimizde bulunan Harran Üniversitesi’ne de önemli bir sosyal sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Madde bağımlılığını önlemek,  toplum üzerindeki etkilerini  en aza indirebilmek adına üniversitemizin çeşitli birimleri bilimsel ve tıbbi katkılar sunmalıdır. Tıp fakültemizin psikiyatri bölümleri, eğitim fakültemiz ve üniversitemizin çeşitli birimleri bu konuya bilimsel yaklaşımlarla öneriler sunabilir ve sorunun etkilerini en aza indirmeyi sağlayabilir.  Harran Üniversitesi rektörümüz sayın Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’nun da bir Urfa aydını olarak bu sorunlara karşı duyarlı olacağını umuyorum.

İlimizde, erkek madde bağımlıları için SODES destekli projelerle kısa vadeli tedavi merkezleri oluşturulmaktadır. Ancak bayan bağımlılar için böyle bir imkan ne yazık ki henüz yoktur. Üstelik, sayıları her geçen gün artan madde bağımlısı kızlar olduğunu da tespit etmekteyiz. Madde bağımlısı bu kızlar aileleri dahil herkesten bunu gizlemekte, işin içinden nasıl çıkacaklarını da bilmemektedirler.

Toplumumuzu madde bağımlılığı gibi bir illetten kurtarmak, bağımlıları topluma yeniden kazandırmak için sivil toplum kuruluşları, kamu ve gönüllüler el ele verip, koordineli bir şekilde faaliyet yürütmelidir. Şu anda her kurum kuruluş bir takım faaliyetler yürütmekte ancak büyük bir kopukluk yaşamaktadırlar. Bir kurumun yaptığından, diğerinin haberi olmamaktadır.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti  Şanlıurfa Temsilciliği olarak da bizler gerekli  mekan ve donanım imkanına sahip değiliz. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye Yeşilay Temsilciliği’nin belli bir adreste, sekreteryasıyla bu işleri koordine edebilecek yapıya kavuşması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda ilimiz Valiliği, Belediyeleri ve imkanı olan sivil toplum kuruluşlarının desteğini bekliyoruz. Bir an önce doğru şekilde harekete geçip, bu soruna ciddi anlamda bakmadığımız takdirde sokaklarımız madde bağımlısı çocuklardan geçilemeyecek hale gelecek, uyuşturucu parası bulmak için herşeyi göze almış gençler hırsızlık, kapkaç gibi olaylarla gündeme gelecektir.

Toplum ahlakının ve sağlığının tehdit altında olduğunu tekrar vurguluyor, saygılar sunuyorum.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık