Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA KÜLÜNÇE ZAMANI

URFA'DA KÜLÜNÇE ZAMANI

Şanlıurfa'da özellikle bayramlarda konuklara ikram edilen "Külünçe" (Bir tür pasta) geleneği sürdürülüyor.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2012 Çarşamba 09:14
URFA'DA KÜLÜNÇE ZAMANI

Şanlıurfa'da özellikle bayramlarda konuklara ikram edilen "Külünçe" (Bir tür pasta) geleneği sürdürülüyor.

Kentte Bayram öncesi genellikle evlerde şekerli, tuzlu ve susamlı çeşitleri hazırlanan "Külünçe", Bayramboyunca ev ziyaretine gelen misafirlere kolonya ve şekerin ardından çayın yanında ikram ediliyor.

Kadınlar tarafından genellikle bayrama yakın günlerde ve arife günü hazırlanan külünçeler, mahalle fırınlarında pişiriliyor. Bu nedenle genellikle fırınların önlerinde bugünlerde yoğunluk oluşuyor. Kimi aileler ise evlerde pişirmek yerine fırınlarda hazırlanıp satılan "Külünçe"den satın almayı tercih ediyor.

AA muhabirinin görüştüğü fırıncı Mikail Demir, "Külünçe"nin bölgeye has lezzetlerden olduğunu belirterek, özellikle dini bayramlarda daha çok rağbet gördüğünü söyledi.

"Külünçe"nin malzemesinin diğer pasta çeşitlerinden farklı olduğunu aktaran Demir, "Külünçe için hazırlamış olduğumuz hamurun içine tarçın, çörek otu, kabartma tozu gibi malzemeler katıyoruz.Şanlıurfa'da en çok talep gören kuru pasta çeşidi 'Külünçe'dir. Çoğu zaman çevre illere bile gönderdiğimiz oluyor. Kilosu 2-3 TL'ye satılan 'Külünçe'den özellikle Bayram dönemleri 200-300 kilo satıyoruz" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık