Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Kuş Tutkusu Bir Başka

Urfa'da Kuş Tutkusu Bir Başka

Güvercin besleme alışkanlığı ve sevgisinin yaygın olduğu Şanlıurfa'da, kimi vatandaşlar, evlerinin damına yaptıkları kümeslerde 300-400 kuş besliyor.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2013 Salı 06:55
Urfa'da Kuş Tutkusu Bir Başka

Güvercin besleme alışkanlığı ve sevgisinin yaygınolduğu Şanlıurfa'da, kimi vatandaşlar, evlerinin damına yaptıkları kümeslerde 300-400 kuş besliyor.

Anadolu'nun bir çok yöresinde güvercin besleyip uçurulmasına rağmen Şanlıurfa, kuşçuluğun enyaygın olduğu iller arasında yer alıyor.

Halkın kuşa verdiği değerin mimariyede yansıdığı kentte, tarihi evlerin avluya bakan pencerelerinin üst kısmında, genellikle "taka" denilen kuşlar için yapılmış özel bölümler yer alıyor. Kimi vatandaşlar evlerinin damına yaptıkları kümeslerde 300-400 kuş besliyor.

Kentte ayrıca cins kuşlar ihaleyle satılıyor. İhaleler, haftanın belirli günlerinde "kuşçu kahvehaneleri" veya "kuş evlerinde" gerçekleştiriliyor.

Akşam saatlerinde toplanan güvercin sevdalıları, endamlı ve mağrur bir kuş türü olarak da bilinen süslü ve takılı evcil güvercinleri, açık artırmaya çıkarıyor.

-"Bu bir merak"-

Kentteki bilenen güvercin meraklılarından Mahmut Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvercin beslemek ve kuşçuluğun bir "merak" olduğunu ifade etti.

Kuş sevgisini kendisine babasının aşıladığı anlatan Balcı, 25 sene önce başladığı güvercin besleme sevdasını ara vermeden devam ettiğini söyledi.

Güvercin Sevenler Derneği'nde 9 yıldan bu yana ihalelerin yapıldığını aktaran Balcı, ihalelere katılmak için şehir dışından gelen kuşçuların bile bulunduğunu belirtti.

"Kuş ihalesini" haftada 2 gün gerçekleştirdiklerini belirten Balcı, "Kuş meraklıları burada toplanıyorlar, sırayla herkesin kuşu görücüye çıkıyor. Kuşu beğenen fiyatı arttırarak alıyor. İhaledeki kuşların fiyatı 10 ile 500 TL arasında değişiyor" dedi.

Mahmut Balcı, Türkiye genelindeki "şebab" cinsi kuşlarla ilgili olarak kurulan derneklerin birleşerek federasyonlaşmak için çalışmalarını sürdüğünü kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık