Ana Sayfa Eğitim URFA'DA MEVSİMLİK İŞÇİLER KONUŞULDU

URFA'DA MEVSİMLİK İŞÇİLER KONUŞULDU

Şanlıurfa'da Mevsimlik Tarım İşçileri Sorunlarının Araştırılması Çalıştayı yapıldı

Giriş Tarihi: 15 Mart 2016 Salı 15:17
URFA'DA MEVSİMLİK İŞÇİLER KONUŞULDU

Şanlıurfa'da Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonunun Çalıştayına katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Ülkemizin sosyal, ekonomik ve coğrafi şartları gereği birçok vatandaş, yılın belirli dönemlerinde ikamet ettikleri yerleşim yerlerinden mevsimlik gezici tarım işçisi olarak yurdun farklı bölgelerine göç etmektedirler. Uzun süre okul ortamından uzak kalan öğrenciler, okula uyum noktasında sıkıntı yaşamakta, başarı düzeyleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum sadece okul başarısını etkilemekte kalmayıp bu çocukların içinde bulundukları kısır döngüyü kırmalarına da engel olmaktadır" dedi


GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Konferans Salonu'nda düzenlenen "Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının Araştırılması Çalıştayı'na Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Mahmut Kaçar, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, ile çok sayıda eğitimci katıldı. Komisyonun, mevsimlik tarım işçilerinin Türkiye'de en fazla yaşadığı il olan Şanlıurfa'ya gelip sorun ve sıkıntıları yerinde incelemek istediğini belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Ankara'daki terör eylemini kınayarak şunları söyledi. öAnkara'daki terör eyleminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bu coğrafya acılı bir coğrafya, dik duruyoruz. İnşallah hepsinin üstesinden geleceğiz. Ülkemizin sosyal, ekonomik ve coğrafi şartları gereği birçok vatandaş, yılın belirli dönemlerinde ikamet ettikleri yerleşim yerlerinden mevsimlik gezici tarım işçisi olarak yurdun farklı bölgelerine göç etmektedirler. Eğitim ve öğretim dönemi içerisinde bu zorunlu göçler, öğrenim çağındaki birçok çocuğumuzun eğitim ortamından uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Bu uzaklaşma öğrenciler ve öğretmenler açısından önemli sorunlara yol açmaktadır. Uzun süre okul ortamından uzak kalan öğrenciler, okula uyum noktasında sıkıntı yaşamakta, başarı düzeyleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum sadece okul başarısını etkilemekte kalmayıp bu çocukların içinde bulundukları kısır döngüyü kırmalarına da engel olmaktadır."dedi.


Her vatandaşın Anayasal hakkı olan eğitim hakkı var olduğunun altını çizen Erdem, konuşmasını şöyle devam etti: "Mevsimlik tarım işçilerinin aileleri ve çocuklarının eğitimi konusunda ilgili kurumlar çalışmalarını yapmaktadırlar. Daha önce düzenlenen çalıştaylar sonucunda 2010/6 sayılı genelge güncellenmiş durumda. Temel eğitim koordinesinde başlatılan çalışmalar kapsamında bu öğrencilerimize yönelik istatistiki verilen toplanmış, 31 bin 263 mevsimlik aile çocuğunun büyük bir çoğunluğunun Şanlıurfa'da bulunduğu görülmüştür. Son ilaveleri yapmak için Şanlıurfa'da bir araya geldik. Eksik kalan noktaları tespit edip gerekli çalışmaları yapacağız.ö diye konuştu.


Şanlıurfa'nın kanayan bir yarası olan mevsimlik tarım işçileriyle ilgili olarak çalışma yürüttüklerini ifade eden TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR, "Gerçekten insanlık dışı, derme çatma çadırlarda kalan mevsimlik tarım işçileri, bu genelgeyle birlikte artık bütün valiliklerin ve kaymakamlıkların bütün mevsimlik tarım işçilerine barınma yerini hazırlamasının zorunlu olduğunu, bunun ödeneğinin de genel bütçeden karşılandığı özel bir düzenlemeye geçiyoruz. Bu ay içerisinde bu genelgemiz yayınlanacak. İkinci temel konu çocukların eğitimiyle ilgili olan konudur. İki hafta önce komisyon olarak Milli Eğitim Bakanı'nı ziyaret ettik ve gördük ki eğitimle ilgili çok önemli çalışmalar yapılmış. Şu anda çocuklarımızın eğitimleriyle ilgili hiçbir kör nokta bırakmayacak bir genelge hazırlığımız var. Ama son olarak bu genelge yayınlanmadan mevsimlik tarım işçiliğinin en fazla olduğu, eğitim çağındaki çocukların en fazla olduğu il olan Şanlıurfa'da son kez tekrardan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlayacağı genelgeyi tekrardan bir istişare edelim, varsa eksikliklerini giderelimö şeklinde konuştu.


ŞANLIURFA'DA 23 BİN 500 TARIM ÖĞRENCİSİ VAR


Şanlıurfa'nın genç nüfusa sahip olduğunu ifade eden Ak Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise "Şanlıurfa ili olarak 614 bin öğrencimiz bulunuyor. Şanlıurfa, bir tarım şehridir. Aynı zamanda tarım ülkesiyiz. Başka illere çalışmak için gitmek zorunda kalan veya ilimize çalışmaya gelen işçiler söz konusudur. İlimizde tespit etmiş olduğumuz 23 bin 500 öğrenci mevsimlik olarak çalışmaya gidiyor tespit ettiğimiz. Çocukların ve ailelerinin eğitim sorunlarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Mevsimlik Tarım İşçilerini Araştırma Komisyonu bu sorunları asgariye çekmeye çalışıyoruz. Yine kalabalık olan sınıf ve derslik sayısıyla ilgili ciddi bir çalışmamız bulunmaktadır.ö dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star