Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Mühendislere Ahırda Hayvancılık Eğitimi

Urfa'da Mühendislere Ahırda Hayvancılık Eğitimi

Ziraat mühendisleri, GAP Tarımsal ve Eğitim projesi kapsamında köy köy dolaşıp tarım ve hayvancılık konularında çiftçiyi bilinçlendiriyor

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2012 Pazartesi 18:25
Urfa'da Mühendislere Ahırda Hayvancılık Eğitimi
Ziraat mühendisleri, GAP Tarımsal ve Eğitim projesi kapsamında köy köy dolaşıp tarım ve hayvancılık konularında çiftçiyi bilinçlendiriyor.

Ziraat mühendisleri son olarakŞanlıurfa'nın Aşağıhamedan köyünde ahırda kurdukları projeksiyon ile hayvancılık eğitimi verdi. Şimdiye kadar 600 köyde eğitim gerçekleştiren mühendisler 80 bin çiftçiye ulaşmayı hedefliyor.

GAP Bölge İdaresi tarafından GAPEylem Planı kapsamında yürütülenGAP Tarımsal ve Eğitim projesi ile yürütülen çalışmalar devam ediyor.GAP'ın 9 ilinde yürütülen proje ile şu ana kadar 600 köyde eğitim faaliyetini tamamlayan ziraat mühendisler, toplamda 80 bin çiftçiye ulaşmayı planlıyor. 2 yıl sürecek proje kapsamında son olarak hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Aşağıhamedan köyüne giden mühendisler, ahırda kurdukları sinevizyon aracılığı ile hayvancılık eğitimi verdi. Çiftçi verilen eğitimden memnuniyet duyarken, ziraat mühendisleri yıllarca ihmal edilen bir açığı kapatmaya çalıştıklarını anlattı.

Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe, yerinde eğitim ve yerinde uygulama yapmak amacı ile köye geldiklerini söyledi. Tekçe, köyde bir ahırda uygulamalı olarak slayt şeklinde köylüye tarım sigortaları, modernahırların yapımı, yem yapım teknikleri, hayvancılık ile ilgili son teknolojik gelişmeleri gösterdiklerini kaydetti. Köylerin tarım sigortasından habersiz olduğunu dile getiren Tekçe, köyde 3 bin büyük baş hayvanın bulunduğunu, bunlardan hiçbirinin sigortalı olmadığını ifade etti.

Köy Muhtarı Celal Külah ise verilen seminerden faydalandığını belirtti. Birçok alanda yanlışlıklar yaptıklarının farkına vardığını dile getiren muhtar, yanlışlarından vazgeçeceklerini anlattı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star