Şanlıurfa

Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA NEM ORANI YÜKSELDİ,UZMANLAR UYARDI!

URFA'DA NEM ORANI YÜKSELDİ,UZMANLAR UYARDI!

Şanlıurfa'da bu yıl ilk defa nem oranı geçen yıllara göre yükselirken Uzmanlar Astım,Kalp, Tansiyon gibi hastalıkların daha çok boy gösterdiğini söyleyerek dikkatli olmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 17 Ağustos 2014 Pazar 14:45
URFA'DA NEM ORANI YÜKSELDİ,UZMANLAR UYARDI!

Geçen yıllara nazaran ilk defa bu yıl nem oranının yüksek olduğu Şanlıurfa'da,her geçen gün nem oranı artınca Uzamanlar vatandaşları uyardı.

Türkiye genelinde ve Şanlıurfa'da etkili olan yüksek sıcaklıklar ve nemin, astım hastalarını olumsuz etkilediği belirten uzmanlar, son haftalarda Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak ve nemli havanın, özellikle astım başta olmak üzere, solunum yolu rahatsızlıkları bulunan hastalar için riskli olduğu uyarısında bulunuyor.

Uzamnalar: " Astımın nefes darlığı ataklarıyla seyreden bir hastalık olduğunu belirterek, Türkiye’de astımın çocuklar arasında görülme sıklığının yüzde 10, yetişkinlerde ise yüzde 5 olduğunu bildirdi.

Nefes darlığı ataklarının çeşitli tetikleyici durumlarla karşılaşılması halinde ortaya çıktığını belirten uzmanlar :“Tetikleyici durumlar viral enfeksiyonlar ya da alerjenlere maruz kalma gibi durumlar olabileceği gibi hava kalitesiyle de ilgili olabilir. Örneğin bulunulan iç ortamın hava kirliliği (sigara dumanı, keskin koku, kimyasal maddeler) ya da dış ortamın hava kirliliği (egzoz gazları, şehirlerin hava kirliliği gibi) astım ataklarını başlatabilmektedir.

Benzer şekilde akciğerlere ulaşan havanın ısı ve nem gibi özellikleri de hava yollarında bulunan olinerjik reseptörleri etkileyerek astım bulgularının başlamasına neden olabilir. Sıcak hava ve yüksek nem astımda bulguların ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alır. Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30&50 arasıdır.”

ASTIMLI HASTALAR KLİMALI ORTAMDA BULUNMAMALI

Türkiye’yi etkisi altına alan ve Özellikle Şanlıurfa'da sıcak hava ve yüksek nemin astımlı hastalar için uygun olmadığını belirten Uzmanlar, sıcak ve nemli havanın bu hastaların ataklarının armasına neden olduğunu söylediler.

Astımlı hastaların klimalı ortamlarda bulunmalarının daha faydalı olacağına dikkati çeken uzmanlar

“Sıcak ve nemli günlerde astımlı hastaların klima cihazlarından yararlanmaları, dış ortam aktivitelerini azaltmaları ve egzersizden kaçınmaları yerinde olur. Bununla birlikte doktorları tarafından kendilerine önerilen astım ilaçlarını kullanmaları gerekir. Bu gibi durumlarda ilaç ihtiyaçları artabilir. Astım bulgularını kontrol altına almakta problemi olan hastaların, ilaç dozları artırılabilir.”

Havadaki yüksek nemin ev içi ortamdaki küf sporları ve ev tozu akarları, ev dışı ortamda küf sporları gibi alerjenlerin artmasına da neden olduğunu dile getiren Uzamanlar  “Öte yandan son yıllarda sıklıkla dile getirilen küresel ısınma, polenlerin daha erken ve daha uzun süre atmosferde bulunmalarına neden olmakta, ayrıca alerjenik yapıları etkilenebilmektedir” dediler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star