Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Polis İşkencesi Raporlandı

Urfa'da Polis İşkencesi Raporlandı

Harran Üniversitesi'nde öğrenciler arasında yaşanan kavgadan bir gün sonra gözaltına alınan Dara Aydın, Murat Dallı ve Serhat Emen'in polis tarafından darp edildikleri doktor raporuna yansıdı.

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2013 Cuma 06:01
Urfa'da Polis İşkencesi Raporlandı

Harran Üniversitesi'nde öğrenciler arasında yaşanan kavgadan bir gün sonra gözaltına alınan Dara Aydın, Murat Dallı ve Serhat Emen'in polis tarafından darp edildikleri doktor raporuna yansıdı.

Urfa Harran Üniversitesi Osmanbey Kampusu'nda 21 Mayıs günü yurtsever, demokrat öğrenciler ile ırkçı gruplar arasında yaşanan kavganın ardından 2 gün süren polis ablukası ve gözaltılarda polisin gözaltına aldığı öğrencileri darp ettiği doktor raporu ile tespit edildi. Çarşamba günü sınavlarına girmek amacıyla kampuse giden öğrencilerden Dara Aydın, Murat Dallı ve Serhat Emen polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştı. "Polise mukavemet" ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları söylenen öğrenciler, ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Her 3 öğrenci de gözaltına alınırken polisin linç girişimine maruz kaldıklarını belirtti ve polis tarafından götürüldükleri hastanede darp edildiklerini kanıtlayan rapor aldı. Kaldıkları evde bel ağrısından yataktan çıkamayan Dara Aydın ile şişmiş, morarmış gözünü açmakta zorlanan Murat Dallı adlı öğrenciler Murat Çiftçi'ye konuştu.

Doktor polis nezaretinde rapor tuttu'

Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Aydın, sınava girmek için gittiği bölümden çıkınca arkadaşları ile birlikte sorgusuz sualsiz polisin darbına maruz kaldıklarını ifade etti. Polisin kendilerini yere atıp kötü şekilde darp ettiğini söyleyen Aydın, "Ellerimizi plastik kelepçe ile bağladılar. Polis amiri elindeki su şişesini kafama attı. Yerde rasgele tekmelendik" dedi. Gözaltı gerekçesi olarak kendilerine "Kavgaya karışmak ve polise mukavemet"in gösterildiğini ekleyen Aydın, "Direnecek zamanımız olmadı ki mukavemet edelim. Direk saldırıp darp ettiler. Belimi doğrultamıyorum. TEM'de ifade vermedim. Savcılık ya da asayişte ifade vereceğimi söyledim. Bizi karakola götürdüler. Hastaneye rapor için götürdüklerinde doktorun yanına polis de girdi. Doktor da incelemeden hazırladığı raporda kızarıklıklar olduğunu yazdı. Sonra serbest bırakılınca kendimiz hastaneye gittik ve rapor tutturduk. Raporda darp edildiğimiz yazıldı, fotoğraflarımız çekildi ve istirahat raporu verildi. Hastane doktoru ve polislerden şikayetçiyim. Hukuki tüm girişimlerde bulunacağım" diye konuştu.

'Polis öç aldı'

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Murat Dallı ise ne olduğunu anlamadan polislerin kendilerini dövmeye başladığını anlattı. Gözaltı gerekçesinin bahane olduğunu, amacın ülkücülerin yediği dayağın öcünü almak olduğunu söyleyen Dallı, "Çünkü ben olayın yaşandığı gün Diyarbakır'daydım. Elimde bindiğim otobüsün bileti var. Polisler bizleri yok yere dövdü" dedi. Dişinde kırılma, dudağında patlama, sırtında cop izi ve gözünde şişme ile morarma meydana gelen Dallı, şöyle konuştu: "Plastik kelepçe ile ellerimiz arkadan bağlanarak yerde sürüklendik ve arabaya bindirildik. Hastanede doktor polis eşliğinde yaptığı muayenede gözüm için 'kızarıklık' dedi. Bir kaç çizik olarak yazsa da darp edildiğimizi kanıtlıyor. Doktor başta olmak üzere polislerden şikayetçiyim." dedi

Murat Çiftçi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık