Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA POLİSTEN 'YANLIŞ ANLAŞILMA' AÇIKLAMASI

URFA'DA POLİSTEN 'YANLIŞ ANLAŞILMA' AÇIKLAMASI

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü, Suruç'ta Hüda Par ile BDP'yi karşı karşıya getirecek provokatif olay hakkında 'Yanlış anlaşılma var' açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2014 Pazartesi 06:29
URFA'DA POLİSTEN 'YANLIŞ ANLAŞILMA' AÇIKLAMASI

Bölgede uzun süredir Hür Dava Partisi (Hüda Par) ile Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP) çeşitli şekillerde meydana gelen olaylarda karşı karşıya geliyordu. Olaylarda her iki taraftan da yaralananlar ve Hüda Par'dan hayatını kaybeden oldu. Olayların en ilginç yönü ise nasıl başladığının bilinmemesi ve provokatif olduğunun düşünülmesiydi. Bölgede her iki partinin karşı karşıya gelmediği nadir illerden birisi Şanlıurfa'ydı. İşte tam bu aşamada Hüda Par ilçe örgütünün duvarına yazılan "Bijî Serek Apo" yazısı ve yazının polis tarafından yazıldığı iddiası kafaları karıştırdı. İddia Hüda Par İl Başkanı Lokman Yalçın ve partili görgü tanıkları tarafından ortaya atıldı.

EMNİYET: DEVRİYE GÖREVİ İFA EDİLİYORDU
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü de, iddiadan bir gün sonra yazılı bir basın açıklaması yaparak, Hüda Par'ın olayın nasıl geliştiği yönündeki açıklamalarını kısmen doğrularken, bir yanlış anlaşılma olduğunun altı çizildi. Emniyet'ten yapılan açıklamada, "01.03.2014 günü bazı İnternet Sitelerinde 'Hüda Par'dan Polise Prokovasyon Suçlaması' başlıklıhaberler yer almıştır. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü görevlileri İl merkezinde ve ilçelerimizde vatandaşlarımızın huzur ve güvenli ortamda yaşamalarının ve seçim sürecinin güvenliğinin sağlanması amaçları doğrultusunda zaman mefhumu gözetmeksizin çalışmaktadır. Bu kapsamda Suruç ilçemizde İlçe Emniyet Müdürlüğümüz görevlileri ilçede bulunan hassas yerlerin, parti binalarının, kamu kurum-kuruluşlarına ait binaların, vatandaşlarımıza ait iş yerleri-evlerin ve çevrelerinin güvenliğini sağlamak için yaya ve araçla devriye görevini ifa etmektedir." denildi.

OLAY ANI
Olay gecesinin de anlatıldığı Emniyet açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: "Bu görevini ifa ederken 25.02.2014 günü saat 23.30 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı sivil unsurlarımız; Yıldırım Mahallesi İstiklal Caddesi Cengiztopel sokağı üzerinde bulunan bazı iş yerlerinin kepenkleri üzerinde yasadışı örgüt lehine yazılama yapıldığını tespit etmişlerdir. Yazılama ve benzeri yasadışı olayların önlenmesine ve yapanların yakalanmasına yönelik çevre sokak ve caddelerde yapılan araştırmalarda; Eski Sanayi çarşısı, ara sokak üzerinde bulunan karşılıklı iki duvara kimliği meçhul kişiler tarafından yasadışı Örgüt ve Örgüt lideri lehine yazılama olayının olduğunu gören araçlı devriye ekibi, yazılama olayı çevresinde inceleme yaparken, ara sokaktan bazı şahısların geldiğini görmüş ve şahıslara polis olduklarını ve yazılama olayları ile ilgili çevrede araştırma yaptıklarını belirtmiş, şahıslar Hüda Par Partisinden çıktıklarını ve çevrede kimseyi görmediklerini beyan etmişlerdir.

Görevlilerimizin suç ve suçluyla mücadele ve şüpheli şahsıların yakalanmasına yönelik yapmış oldukları bu çalışmanın gelen vatandaşlar tarafından yanlış anlaşılarak, farklı yorumlandığı değerlendirilmiştir. Görevlilerimizce İl merkezi ve İlçelerde yasa dışı yapılan olaylar ve yazılamalar ile ilgili şüpheli şahıs veya şahısların yakalanmasına ve haklarında adli işlem yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir."

Öte yandan Hüda Par'ın provokasyonun polis tarafından yapıldığı iddiası Ankara'da çok fazla yankı bulmadı. Gerek İçişleri Bakanlığı gerekse partilerin genel merkezleri tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.


(Kaynak: Gazeteipekyol)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık