Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da Sahte Savcılar Yakalandı (video)

Urfa'da Sahte Savcılar Yakalandı (video)

Devriye görevi yapan polisler ile 2 şüpheli arasında kovalamaca yaşandı. Şüpheliler üzerinde poşet dolusu para bulundu.

Giriş Tarihi: 25 Şubat 2012 Cumartesi 11:57
Urfa'da Sahte Savcılar Yakalandı (video)
Dün öğleden sonra merkeze bağlıKaraköprü Beldesi'nde devriye görevi yapan polisler, üzerinde 2 kişi bulunan plakasız motosikletin durumundan şüphelendi. Motosikletin çalıntı olmasından kuşkulanan polis, 2 kişiye durmaları yönünde uyarıda bulundu. Ancak, motosikletli 2 şüpheli polisin 'Dur' ihtarına uymayarak kaçtı.

POLİS KİLOMETRELERCE KOVALADI

Polis, kaçan motosikletli şüphelilerin peşinden gitti. Şüpheliler, polislerin megafon ile durmaları yönünde defalarca anons yapmasına rağmen kaçmayı sürdürdü. Bu şekilde belde içerisinde 10 kilometre süren kovalamaca, şüphelilerin önü, peşindeki polislerin telsiz anonsu ile olayı haber vermesinin ardından güzergah üzerinde önlem alan ekipler tarafından kesildi. Güzelşehir Mahallesi'nde önlerini kesen polisleri görünce motosikletlerini durdurmaya çalışırken düşen ve ardından yaya olarak kaçmaya çalışan 2 şüpheli kıskıvrak yakalandı.

POŞET DOLUSU PARA ELE GEÇİRİLDİ

Yere yatırılıp elleri kelepçelenen 2 şüpheli, polis aracına konuldu. Üst araması yapılan şüphelilerden birisinin montunda bulunan poşeti açan polisler, içinde desteler halinde para görünce kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Şüphelilerin hırsızlık yapmasından kuşkulanan polis, bankadan çekildiği anlaşılan 20 bin 590 lira paraya el koydu.

'SAVCI' DİYE DOLANDIRMIŞLAR

Gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerin yapılan incelemesinde, Abdülgani ve Hüseyin Kuluç isimli kardeşler oldukları ve daha önce 'dolandırıcılık' suçundan kayıtları bulunduğu anlaşıldı. Bunun üzerine 2 şüpheli, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu'nun dolandırıcılık olaylarının önlenmesine yönelik özel olarak görevlendirdiği Yankesicilik ve Dolandırıcılık Şubesi'ne teslim edildi. Burada yapılan araştırmada ve sorgulamada, 2 kardeşin üzerlerinde ele geçirilen paraların dolandırıcılık yöntemiyle elde edildiği anlaşıldı. Daha önce de benzer şekilde işlem gördükleri anlaşılan 2 kardeş, yapılan sorgulamalarında telefon ile aradıkları bir kişiyi kendilerini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtıp, suçlama yönelterek dolandırdıkları belirlendi.

POLİS, DOLANDIRILAN ÇİFTÇİYİ İNANDIRAMADI

Şüphelilerin, rast gele aradıkları bir telefon numarası aradıklarını ve karşılarına çıkan Antalya'nın Alanyaİlçesi'nde çiftçilik yapan Murat A. isimli kişiye, kendilerini savcı olarak tanıttıkları belirlendi. Cumhuriyet Savcısı kimliğine bürünen şüpheliler, Alanyalı çiftçiye PKK adına hesabından para aktarıldığı için hakkında soruşturma açıldığını söyledi. Endişeye kapılan çiftçiyi ağına düşüren şüpheliler, soruşturmanın devamı ve gerçek suçluların yakalanması için verdikleri ve güvenli olarak tanımladıkları 2 ayrı hesaba 50 bin lira yatırmasını istedi. Soruşturma sonunda paranın geri iade edileceğini söyleyen şüpheliler, 2 gün boyunca sürdürdükleri telefon görüşmelerinin ardından çiftçinin bulduğu 46 bin lirayı numarasını verdikleri 2 ayrı hesaba yatırttı.

Yaşananların ardından tesadüfen ele geçirilen kardeş 2 şüphelinin sorgulamasının ardından polis, mağdur olan Alanyalı çiftçi Murat A.'yı telefonla aradı. Kendisini tanıtan ve dolandırıldığının söylenmesine inanmayan Murat A., telefonu polislerin yüzüne kapattı. Murat A., ikinci kez telefonla arayan polislere yine inanmadı.

ÇİFTÇİ, BANKADAN KREDİ ÇEKMİŞ

Bunun üzerine polisler, Alanya İlçesi'ndeki çiftçinin adresini saptadı. Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı ile temasa geçen polislerin olayı anlatmasının ardından, jandarmalar çiftçi Murat A.'nın evine gitti. Karşısında jandarmaları görünce dolandırıldığını anlayan Murat A., 2 şüpheliden şikayetçi oldu.

Çarşamba günü akşam saatlerinde cep telefonunun çaldığını ve karşısındaki kişinin kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıttığını söyleyen Murat A., başından geçen olayı şöyle anlattı:

"Savcı olarak kendisini tanıtan kişi, bana banka hesaplarımın PKK'ya para aktarımı için kullanıldığını söyledi. İnanmayıp, hesabımda para bile bulunmadığını söyleyince, teröristlerin bilgilerime ulaşarak hesabımı kullanmış olabileceğini ifade etti. İster istemez tedirgin oldum ve ne yapmam gerektiğini sordum. Savcı sandığım kişi bana, soruşturmanın gizli olduğunu, olayı eşim ve çocuklarıma bile anlatmamam gerektiğini söyledi. Savcı son olarak bana, gerçek suçlulara ulaşılması ve benim aklanmam için farklı bir hesaptan kendi hesabıma havale yapılması gerektiğini ifade etti. Bunun için de 50 bin liraya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Param olmadığını söyleyince de, beni tutuklayacağını, biran önce parayı temin etmemi istedi. Savcı, soruşturma sonunda parayı hesabımdan çekebileceğimi söyleyerek, biran önce bulmam için baskı yaptı. 2 gün boyunca bu şekilde telefonla konuştuk, korkumdan kimseye bir şey de söyleyemedim. Tutuklanma korkusuyla gidip bankadan kredi çektim ve aldığım 46 bin lirayı, savcı sandığım kişilerin bana verdiği 2 ayrı hesaba yatırdım. Sonra beni arayan polislere de, gizli soruşturmadan haberleri olmayacağını düşündüğüm için inanmayıp telefonu kapattım. Beni dolandıran ve bu şekilde 2 gün boyunca korku yaşatanlardan şikayetçiyim."

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan şüpheli 2 kardeş, işlemlerinin tamamlanmasının ardından 'Dolandırıcılık' suçundan adliyeye sevk edilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star