Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DA ŞANLILIK KUTLAMASI

URFA'DA ŞANLILIK KUTLAMASI

22 Haziran 1984 yılında TBMM tarafından Urfa'ya "Şanlı" unvanının verilişinin 32. Yıl dönümü çeşitli etkinliklerle düzenlenen törenle kutlandı.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 16:54
URFA'DA ŞANLILIK KUTLAMASI

Kurtuluş Savaşında işgal güçlerine karşı gösterdikleri kahramanlık mücadelesinden dolayı 22 Haziran 1984 yılında TBMM tarafından Urfa'ya "Şanlı" unvanının verilişinin 32. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle düzenlenen törenle kutlandı.


Urfa'ya "Şanlı" unvanı verilişi dolayısıyla ilk kutlama Şehitlik Çamlık Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunmasıyla başlayan törene Şanlıurfa Vali Vekili Uğur Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan, kurum müdürleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Törende öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine yönelik şiirler okundu. Şanlı unvanının verilişinin 32 yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ve milletvekilleri de birer kutlama mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında: "Şanlıurfa ilimize Şanlı unvanı verilişinin 32. yıldönümünü kutluyor; bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Şanlıurfalı vatandaşlarımızı, Urfa'ya Şanlı unvanı verilişinin 32 yıldönümü dolayısıyla en içten duygularla tebrik ediyor, sağlık ve mutluluk diliyorumö ifadelerini kullandı. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ise mesajında: "Şanlıurfalıların o gün gösterdikleri azim, inanç ve kararlılık; bağımsız Cumhuriyetimizin kuruluşundaki altın sayfalardan biri olarak tarihe kazınmıştır. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyor, Şanlı unvanı verilişinin 32. Yıldönümünü kutluyor, Şanlıurfalı vatandaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Açar, 96 yıl önce işgalci ülkelerin Türk, Kürt ve Arap'ıyla memleketten kovulmasının yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bu millet dün böyle davranabilmiş, bugün böyle davranabiliyor ve yarın da böyle davranacaktır. Dün atalarımızın sergilemiş olduğu mücadele ruhunu ve istiklal mücadelesi ateşini alev alev nasıl ki dört bir yana yaydılarsa, gerektiğinde bu memleket, bu millet ve Şanlıurfalılar yine yakabilecek ve yine dalga dalga yayabilecek, ileriye götürecektir. Bizim asıl yapmamız gereken şey, şanlı tarihimizi çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmak, yaşamak ve yaşatmaktır. Destan olup, destan yazanları rahmetle ve minnetle anıyoruz. Rabbim milletimizin birlik ve dirliğini bozmasın" dedi.


Kurtuluş Savaşı'nda işgal güçlerine karşı gösterdikleri kahramanlıkları dolayısıyla Urfa'ya, TBMM tarafından 12 Haziran 1984'de "Şanlı" unvanı verilmesine ilişkin teklif kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla, Urfa ilinin adı "Şanlıurfa" olarak değiştirilmişti.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star