Ana Sayfa Ekonomi Urfa'da Sezonun İlk Pamuğu 32 Liradan Satıldı

Urfa'da Sezonun İlk Pamuğu 32 Liradan Satıldı

Pamuk üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, sezonun ilk pamuğu kilogramı 32 liradan satıldı.

Giriş Tarihi: 17 Ağustos 2016 Çarşamba 23:59
Urfa'da Sezonun İlk Pamuğu 32 Liradan Satıldı

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanlığı'nın konferans salonunda düzenlenen pamuk alımında, sezonun ilk ürününü hasat eden Haliliye ilçesine bağlı İkiağız Mahallesi'nde çiftçi Mehmet Yaşuk'a yaklaşık 50 kilogramlık pamuğunun kilogramı sembolik olarak 32 liradan İbrahim Polat isimli bir iş adamı aldı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada,

Şanlıurfa'da sezonun ilk pamuğunu sembolik olarak sattıklarını belirterek, bundan sonraki ürünlerin bereketli olmasını temenni etti.

Pamuğun ülke için stratejik bir ürün olduğunu ifade eden Kaya, "Pamuk Şanlıurfa ve Türkiye ekonomisi için önemli bir ürün ayrıca da tekstilin ham madesi. Temennimiz bu sulama kanallarıyla birlikte pamuk üretiminin yaygınlaşması ve dışarıdan pamuk ithal etmekten kurtulmamızdır" dedi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız ise; "Bu yıl rekolte yüzleri güldürecek düzeyde yüksek ve verimli olacağını tahmin ediyorum. Bilindiği gibi Türkiye Pamuk üretiminin yarısına yakını ilimizde yetiştirilmektedir. İlimizin “Beyaz Altın” ı olarak bildiğimiz pamukta, bugüne kadar herhangi bir ciddi hastalık yaşanmadı. Temennimiz bunda sonra da yaşanmamasıdır. Bölgeden edindiğim bilgilere göre pamuk rekoltesi çiftçiyi, esnafı ve sanayici güldürecek düzeyde olacaktır. Bilindiği üzere beyaz altının ana üretim yeri Harran Ovası’dır. Geçen yıl 1 milyon 536 bin dekar alanda 845 bin ton pamuk üretildiği, bu yıl ise 11 bin dekar azalmasına rağmen rekolteyi etkilemeyeceğini tahmin ediyorum. Ben buradan çiftçimize, esnafımıza ve sanayicimize sesleniyorum ekonomimizi canlandırmak için var gücümüzce çaba gösterelim ve mümkün olduğunca pamuğumuzu temiz toplayalım. Yapılacak her üretim ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu da ülkemizi güçlü kılacaktır.” dedi

Konuşmanın ardından ilk pamuğu üreten çiftçi Yaşuk'a altın takıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık