Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'da "Teneke Minareler"İn Kaldırılması Talebi

Urfa'da "Teneke Minareler"İn Kaldırılması Talebi

Şanlıurfa Kent Konseyi, şehrin tarihi bölgelerinde yer alan iki caminin "teneke"den yapılan minarelerinin görünümünün bozulmasına, manevi duygusu yüksek mekanların basitleşmesine ve saygınlığını gölgelenmesine sebep olduğunu belirterek, kaldırılması için Valiliğe müracaat etti.

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2012 Çarşamba 18:06
Urfa'da
abri Dişli başkanlığında toplanan Kent Konseyi, gündemdeki konuları görüşerek, bazı kararlar aldı.

Tarihi Nurali ve Yeni Ömeriye Camisinin üzerindeki "teneke minareler"in mahallin tarihi dokusuna uymadığı konusunda görüş birliğine varan üyeler, kaldırılması için çalışma yapılmasına karar verdi.

Dini yapıların, tarih boyunca değişen medeniyetlere rağmen korunduğu, kendine has mimari yapısıyla yıllardır ayakta kalmayı başarabilen söz konusu eserlerin bulundukları coğrafyalarda toplumların mührü olduğuna değinen üyeler, camilerin görünümünü bozacak, görkemini, yüceliğini ve itibarını basitleştirecek, manevi havasını bozacak ve saygınlığını gölgeleyecek, orijinalinde bulunmayan eklemelerin yapılmasına izin verilmemesi gerektiğine karar verdi.

Bu kapsamda hazırlanan dilekçeyle Şanlıurfa Valiliğine müracaat eden Kent Konseyi, söz konusu yapıların aslına uygun olarak düzenlenmesini talep etti
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star