Ana Sayfa Urfa Haberleri URFA'DAKİ ÇADIR KENTLER MUHTARLIK SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR

URFA'DAKİ ÇADIR KENTLER MUHTARLIK SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadır kentlerin yönetiminin muhtarlar aracılığıyla sağlandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 14:17
URFA'DAKİ ÇADIR KENTLER MUHTARLIK SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadır kentlerin yönetiminin muhtarlar aracılığıyla sağlandığını söyledi.

Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'daki 5,Şanlıurfa'daki 2, Gaziantep'teki 3, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman'daki birer çadır kentle Kilis'teki konteyner kentte Suriyelilerin misafir edildiğini hatırlattı.

Sığınmacıların geçen yıl nisan ayı içerisinde ülkelerinde başlayan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'de misafir edilmeye başlandığını anımsatan Oktay, tüm çadır kentlerde sistemli bir çalışmanın yürütüldüğünü söyledi.

Oktay, çadır kentlerdeki mahallelerin muhtarlık sistemiyle yönetildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Çadır kentlerimiz mahallelerden oluşuyor. Tüm çadır kentlerimizin kendi muhtarları ve azaları var, kamp yönetimiyle sakinleri arasındaki her türlü problem ve çözümlere ilişkin konular muhtarlarımız aracılığıyla halledilir. Kamp yönetimimizle kamp sakinlerimiz arasında her türlü problem ve çözümlere ilişkin konular muhtarlarımız aracılığıyla sağlanır. Mahalleli kendi yönetimini seçiyor. Mahalleli ihtiyaçlarını muhtarına bildiriyor. Muhtar, azalarıyla görüşüyor, muhtarları aracılığıyla konu bizim yönetici arkadaşlarımıza iletiliyor. Nihai kampa ilişkin kararlarımız da kaymakamlarımızca veriliyor. Tüm kamplarımız için bu durum böyle."

Türkiye'de mahalle ve köylerdeki sistemin benzerini çadır kentlerde de uyguladıklarını dile getiren Oktay, "Lüks bir ortam sağlama amacında değiliz. Türkiye bütün gücüyle imkanlarını kullanarak en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu desteğin sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

-"Kendi ülkemde böyle bir yönetim sistemi yok"

Yaklaşık 15 bin kişinin kaldığı Akçakale'deki Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde toplam 4 mahalle bulunuyor.

Kırmızı Mahalle'nin Muhtarı Abdulhadi Habub da mahalle sakinlerinin tercihiyle seçildiğini anlatarak, "Demokratik olarak halkım beni seçti. Bana destek veren herkese teşekkür ediyorum. Kendi ülkemde böyle bir yönetim sistemi yoktu, oranın yönetimi çok farklıydı. Şu anda 3 yardımcımla bu hizmeti yürütüyorum" dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star