Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset Urfa'daki LPG Fiyatları TBMM'ye Taşındı

Urfa'daki LPG Fiyatları TBMM'ye Taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, çevre illere göre yüksek fiyata satılan LPG'yi Meclise taşıdı.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2016 Cumartesi 23:56
Urfa'daki LPG Fiyatları TBMM'ye Taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Urfa'daki tüketicilerin hedefinde olan LPG fiyatını Meclis'e taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıBerat Albayrak'ın yazılı istemiyle soru önergesi veren Ayhan, "Bilindiği üzere, ekonomik olduğu için, birçok motorlu taşıt sahibi LPG yakıtını tercih etmektedir. Ancak LPG'deki yüksek vergiler ve fiyat artışları nedeni ile LPG her geçen gün ekonomik olma özelliğini yitirmektedir. Enerji Piyasaları Denetleme Kurulunun verilerine göre "AB ve Türkiye Mart Ayı (2016) LPG (Otogaz) Fiyat Karşılaştırılması"nda Türkiye, 20 ülke arasında toplam fiyat açısından birinci sırada, vergi oranı açısından Litvanya'dan sonra ikinci sırada gelmektedir. Ancak Litvanya en yüksek vergi oranına sahip olmasına karşın vergisiz fiyatının düşük olması nedeniyle toplam fiyatta Türkiye'nin yarı fiyatınadır" dedi.

'EN YÜKSEK FİYAT URFA'DA'
"Avrupa'da en yüksek fiyatlı LPG Türkiye'de bulunmakta, Türkiye'de ise en yüksek fiyattaLPG satışları Şanlıurfa ilimizde gerçekleşmektedir" diyen Ayhan, "Serbest fiyat uygulaması kapsamında, rekabetin de etkisi ile neredeyse bütün illerde akaryakıt istasyonları LPG yi farklı fiyatlardan satışa sunmaktadırlar. Ancak Şanlıurfa il merkezinde bütün akaryakıt istasyonları LPG yi üst limitten, aynı fiyata satmaktadırlar. Kamuoyunda Akaryakıt istasyonlarının dernekleşme yoluyla LPG de ortak fiyat belirledikleri, belirlenen fiyatın altında satış yapan istasyonlara müeyyide uyguladıkları iddia edilmektedir.Şanlıurfa'nın ilçeleri ve çevre illerde 1,9 TL ye LPG satın alınabiliyorken, Şanlıurfa il merkezinde en düşük 2,35 TL den LPG satın alınabiliyor" ifadelerini kullandı.

 

'TÜKETİCİ MAĞDUR OLUYOR'
LPG fiyatının Urfa'da yüksek olmasının tüketicileri ciddi olarak mağdur ettiğini dile getiren Ayhan, ayrıca akaryakıt istasyonlarının kendi aralarında almış oldukları karar doğrultusunda belirlemiş oldukları ortak fiyat uygulamasının da rekabet koşullarını ortadan kaldırdığını bunun da haksız kazançlara yol açtığını dile getirdi. Ayhan önergesinde şu soruları yöneltti: "LPG fiyatlarında Türkiye'nin Avrupa birincisi, LPGvergilerinde Avrupa ikincisi olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? LPG fiyatlarında, tüketici lehine herhangi bir düzenleme çalışmanız mevcut mudur? Şanlıurfa'daki LPG fiyatları ile ilgili olarak bakanlığınıza iletilmiş herhangi bir şikayet mevcut mudur? Mevcut ise sayısı kaçtır? Bu şikayetlerle ilgili olarak ne gibi işlemler yapılmıştır? Akaryakıt istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirlemeleri, bu karara uymayanlara müeyyide uygulamasının yasal dayanağı var mıdır? Var ise bu yasal dayanaklar nelerdir? Kamuoyunda yer alan, "akaryakıt istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirledikleri, bu karara uymayanlara müeyyide uyguladıkları" iddiaları ile ilgili olarak herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

 

 

 

Kaynak: Gazete İpekyol

YORUMLAR
  • yorum2016-09-04 14:39:00A.kaya_63

    Ne ara tembel bağnaz obur bi millet olduk anlamadım... Söz vaadin yerini faiz çek senetler alalı yıllar oldu… Ahde vefasızlık hile yemin uyanıklık çarpıp çırpmalar girişkenlik çalışkanlık olmuş güzelim memleketimde…

  • yorum2016-09-04 13:58:25duayen davulcu

    o resimdeki bileği kırarım. bilerek mi çekiorsunuz böle resimleri.

  • yorum2016-09-04 12:58:44ALİ TAKAS

    Gercekten haklı suruc yanı başımızda düşük fiyatla LPG satışı var urfa da ise yüksek urfadakiler anlaşma yapmışlar fiyatlarımız tek fiyat olsun bizlerde nasıl olsa kuzu kuzu gidip alıyoruz sahipsiz urfa budur yazıklar olsun...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili belediye başkanları Siverek'te buluştu

AK Partili belediye başkanları Siverek'te buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık