Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'daki Tutuklamalar İzmir'de Protesto Edildi

Urfa'daki Tutuklamalar İzmir'de Protesto Edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, İHD Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, ve İHD Şube Yöneticisi Müslüm Kına’nın tutuklanmasını protesto etti.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2011 Pazar 01:46
Urfa'daki Tutuklamalar İzmir'de Protesto Edildi
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, İHD Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, ve İHD Şube Yöneticisi Müslüm Kına’nın tutuklanmasını protesto etti. 

İHD İzmir Şubesi, yapmayı duyurduğu ‘Kayıp eylemini’ Urfa’daki dernek yöneticilerinin tutuklanması nedeniyle değiştirdi. İHD’liler, Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu ve İHD Urfa Şube Yöneticisi Müslüm Kına’nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Konak eski Sümerbank önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları adına açıklamayı İHD MYK Üyesi Necla Şengül okudu.

Şengül, Yasal ve meşru faaliyet yürüten demokratik kitle örgütü temsilcilerinin bu şekilde gözaltına alınmasını kınayarak, “Yetkili savcılığın gizlilik kararı aldırması nedeniyle yapılan bu hukuksuzluğun hangi gerekçeye dayandırıldığını bilmiyoruz. Ancak belirtelim ki 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinden sonra yapılan yaygın gözaltı ve tutuklama operasyonu devam ediyorken, 22 Haziran 2011 Genel Seçimlerinden sonra ikinci bir yaygın gözaltı ve tutuklama operasyonu ile karşı karşıyayız. Bu durum açıkça bu operasyonların hükümet tarafından planlandığını ve özel yetkili savcılıklar-mahkemeler eliyle uygulandığını göstermektedir. Bu tür otoriter yöntemlerden derhal vazgeçilmelidir. Bu uygulamalar hukuk adı altında tanımlanamaz. Olsa olsa otoriter rejimlerde görülen anti-demokratik uygulamalardır” dedi. İnsan Hakları Derneği’nin 1986’dan bu yana Türkiye’de insan haklarına dayalı bir demokrasinin tesis edilmesi mücadelesinde ‘kritik’ bir role sahip olduğunu kaydeden Şengül, derneklerine yönelik baskıların kabul edilemez nitelikte olduğunu vurguladı. 

Şengül, demokrasi ve insan haklarına saygının tesis edilebilmesinin ancak insan hakları savunucularının korunmasıyla mümkün olduğuna vurgu yaparak, “Yetkili makamları, evrensel hukuk kurallarına uymaya, BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uygun davranmaya davet ediyor ve gözaltında tutulanların tümünün serbest bırakılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan İHD’ye MAZLUMDER, ESP ve SDP de destek sundu. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star