Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfadosk 70 Doğaseverle Karacadağ’a Çıkartma Yaptı.

Urfadosk 70 Doğaseverle Karacadağ’a Çıkartma Yaptı.

Şanlıurfa Doğa Sporları, Arama Kurtarma, Gençlik ve Spor Kulübü URFADOSK geçen hafta pazar günü yetmiş (70) üye ve doğaseverle Karacadağ’da kış etkinlikleri düzenledi.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 03:04
Urfadosk 70 Doğaseverle Karacadağ’a Çıkartma Yaptı.

Dört araçla gerçekleştirilen etkinlik Karacadağ’da hareketliliğe neden oldu. Etkinlik hakkında bilgi veren etkinlik sorumlusu Candan ÖZEN, “Karacadağ kış etkinliği kulübümüzün her sene düzenli olarak gerçekleştirdiği ve üyelerimizin tanışmasını ve kaynaşmasını sağlayan bir çalışmadır. Daha da önemlisi bu etkinlikle kışın zirvesinde karla Şanlıurfa’lıları bekleyen ve kış turizmi açışından büyük öneme sahip Karacadağ’ın daha çok insan tarafından bilinmesini ve insanların kışın kar hasretini Karacadağ’da gidererek kar sporlarını yapmalarını hedefliyoruz” dedi.


1919 metrelik zirveye yapılan yürüyüş, kartopu etkinlikleri, kayak etkinlikleri ve kızak kayma etkinlikleriyle süren günübirlik program mangalda sucuk ekmek, meşrubat ve semaverde çay ikramıyla sona erdi. Etkinliğe katılan kulüp başkanı Cihan YAZAR, Karacadağ daki gözlemleri hakkında şu açıklamaları yaptı.”Önceki yıllara göre Karacadağ’a ilgi artmaktadır. Bu ilgiye paralel olarak bölgede kamelyalar ve en önemlisi sıcak ortamda ailelerin oturarak zaman geçirecekleri bir tesisin yapılması bizleri gerçekten sevindirdi. Kayak takımlarının yenilenmesi ve insanların kayak yapmalarının sağlanması da olumlu gelişmeler. Bunların yanında birkaç eksiklik göze çarpmakta. Bunlarında çözülmesi herkesi özellikle işletme sahiplerini ve ziyaretçileri memnun edecektir sanırım. Tesislerde su sorunu yaşanmakta, tuvalet ve lavabolarda su bulunmamaktadır. Yalnızca kısa mesafeler ve düşük eğimli araziler için uygun olan ve kayağa yeni başlayanlar için öğrenme pistlerinde kullanılan alçak halatlı teleski tesislerinin halatlarındaki tutamaklar bir ya da iki tane kalmış, kaymak isteyenler elleriyle halatlara tutunarak piste çıkmaktalar; ayrıca halatların yerden yükselikleri insanların kalça yüksekliğinde olması gerekirken en alt kesimlerde halatlar yere kara sürtünmektedir. Bu durumun gözden geçirilmesi gerekir. Teleski istenmeyen ve çok tehlikeli bir duruma yol açabilir. Kayakçılar için yaşanabilecek ayak burkulmaları ya da kırılmaları, insanların çarpışarak yaralanmaları durumunda müdahale edebilecek sağlık elemanı ya da sağlık malzemelerinin olmaması, kayak öğretecek ya da insanları bilgilendirecek yetkilinin olması, kayma pistinde duruş mesafesinin binalara yakın olması ileride istenmeyen kazalara yol açabileceğini gözlemledik. Ayrıca zirvede yıkık olarak bulunan binanın ve kaymakamlığa ait olduğu belirtilen binaların restore edilerek insanların hizmetine açılması gelen o bölgeye günübirlik olarak gelen insanların konaklamasına yardımcı olacak bölgeye ekonomik girdi sağlayacaktır,”dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık