Ana Sayfa Siyaset Urfahaber, Bermal Melik ile Almanya'da..

Urfahaber, Bermal Melik ile Almanya'da..

Gazetemiz yazarı ve editörü Bermal Melik, 7 Temmuz'da Almanya'nın Düsseldorf şehrinde yapılan “Demokrasiye Saygı” mitingindeki gözlem ve izlenimlerini Urfahaber okurları için kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 11:51
Urfahaber, Bermal Melik ile Almanya'da..

Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 'Demokrasiye Saygı Mitingi'ne katılım yoğun oldu.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Demokrasiye Saygı Mitingi düzenledi. Almanya'nın çok sayıda kentinden toplu taşıma ve özel araçlarıyla gelen katılımcılar, Düsseldorf'un Ren nehri kenarında bulunan Rheinpark'ta büyük bir kalabalık oluşturdu.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 'Demokrasiye Saygı' başlıklı mitingine Almanya ve Türklerin yaşadığı diğer Avrupa ülkelerinden onbinlerce insan katıldı. Gezi Parkı olaylarında Alman siyaset ve medyasının tavrının eleştirildiği mitingde Türk bayraklarının ve pankartların bolluğu dikkat çekti. Lübnanlı ve Filistinli Arapların yanı sıra Uygur Türklerinin de katıldığı mitingde demokrasi ve istikrara vurgu yapıldı.

Düsseldorf'ta 7 Temmuz'da gerçekleşen 'Demokrasiye Saygı' mitingine Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden onbinlerce vatandaş katıldı. Şehirdeki Türk Konsolosluğunun önündeki meydanda gerçekleşen mitinge Almanya'nın tüm şehirlerinin yanı sıra Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerden otobüslerle gelen insanlar da katıldı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Türkiye'deki Taksim olaylarına Almanya'dan beklenmeyen bir şekilde tepki gelmesi ve bu ülkedeki hükümet karşıtı grupların mitingler düzenlemesi üzerine gerçekleştirilen mitingde organizatörlerin verdiği bilgiye göre 50 bin civarında insan hazır bulundu. Düsseldorf polisi ise kendi tahmini rakamlarını daha sonra açıklayacağını bildirdi.

Mitinge Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çavuşoğlu, İstanbul Milletvekili Metin Külünk katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik halkı selamlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da mitinge canlı bağlantı ile katılarak katılanları tebrik etti.

Miting meydanında toplanan halkın ellerindeki Türk bayraklarının bolluğu, Türkçe, Almanca ve Arapça sloganların bulunduğu pankartlar ise mitinge damgasını vurdu. Özellikle 'Demokrasi eşittir Erdoğan. AB eşittir ??!, 'Angela, Cem, Guido, Claudia. Siz NSU ile uğraşın', 'Alayına one minute' yazılı pankartlar dikkat çekti.

Der Spiegel dergisinin yayın hayatında ilk defa Gezi olayları münasebetiyle Türkçe kapak ve sayfalarla çıkması da 'Demokrasiye Saygı Mitingi'ne katılanlar tarafından eleştirildi. Göstericilerden biri derginin kapaktan ve Türkçe 'Boyun Eğme' çağrısına 'Yalan söyleme Spiegel' şeklinde karşılık verdi.

Diğer taraftan miting meydanında Avrupalı Türklerin yanı sıra Lübnanlı ve Filistinli Arapların yanı sıra Doğu Türkistan Türkleri de yerlerini aldı. Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Baydaroğlu'nun söylediği şarkılarla başlayan miting meydanı daha sonra Türkiye'den gelen yine Uğur Işılak'ın söylediği şarkılarla coştu.

UETD Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye'nin ekonomik gelişmelerine ve ve siyasi istikrarına destek vermek için geldiklerinin altını çizdi. Konuşmasının devamında barışa, demokrasiye ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlara dikkat çeken Çelik şunları söyledi: “Demokratik değerleri hedef alan, memlekette asayişi bozmak isteyen, toplumsal barışı tehdit eden ve taleplerini vandalizm ile dile getirenler ne Türkiye'de ne de Almanya'da saygıyı hak etmiyorlar”

Mitinge katılan İstanbul Milletvekili Metin Külünk katılımın yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Külünk, “Harika bir atmosfer. İnsanlar gurbette de demokrasiye, insan haklarına, halkın iradesine, seçime inandıklarını ve buna destek olmak istediklerini belirtmek için buradalar” diyerek miting alanındaki bayrakların çokluğuna ve insanların coşkusuna dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çavuşoğlu da Avrupalı Türklerin Ramazanını tebrik ettikten sonra “Müthiş bir katılım, insanımız gurbette dahi böyle mükemmel birliktelikler oluşturarak demokrasiye desteğini gösteriyor” diyerek sevincini dile getirdi.

Mitinge Türk basın mensuplarının yoğun ilgisinin yanı sıra Alman basın mensuplarının da ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Şehrin girişinden başlayıp miting meydanına kadar trafik kilitlenirken, mitinge hazırlık yapan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) polisi şehirde herhangi bir tatsız olay yaşanmaması için geniş önlemler aldı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star