Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'lı Aleviler İl Meclisinden Destek İstediler

Urfa'lı Aleviler İl Meclisinden Destek İstediler

ŞANLIURFA'da, Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Sırrın Mahallesinde yaptırılmak istenen Cem Evi için İl Genel Meclisi'nden yardım istedi.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2012 Çarşamba 01:13
Urfa'lı Aleviler İl Meclisinden Destek İstediler
Meclis gündemine gelen Cem Evi için yardım talebi komisyona havale edildi.

Şanlıurfa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Alevi vatandaşların yaşadığı Sırrın Mahallesi'nde inşaatı süren Cem Evi için İl Genel Meclisi'nden yardım talebinde bulundu. Taleplerini dilekçe ile dile getiren derneğin başvurusu, bugün yapılan İl Genel Meclisi'nde gündeme geldi. İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, Cem Evi için istenen yardım dilekçesini okuduktan sonra, "Bizlere gelen taleplerde insanların diline, dinine kesinlikle bakmıyoruz. Bizim için önemli olan hizmettir. Cem Evi resmi ibadethane olmadığı için bu gündem maddesini Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale etmemiz gerekiyor. Biz camilerimize de nakdi yardım yapamıyoruz. Komisyon uygun görürse, inşaat malzemesi alımına katkıda bulunabiliriz" dedi.

Toplantıya katılan ve dilekçeyi meclise sunan Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kemal Atalar da söz isteyerek, talebini yineledi. Şanlıurfa'da 15 binin üzerinde Alevi yurttaş bulunduğunu aktaran Atalar, "Türkiye'de gerçekten kağıt üzerinde demokrasi, laiklik ve insan hakları yoksa bizim inancımız olan Alevi düşüncesine de bu meclisin katkı sunacağına gönülden inanıyorum. Biz bu meclisten nakdi yardım talebinde bulunmuyoruz. İnşaat için gerekli malzemeler konusunda destek bekliyoruz. Şanlıurfa'da 15 bin üzerinde Alevi vatandaş yaşamaktadır. Bu insanların cenazelerini kaldıracağı yerleri yoktur. Bu insanlar kendi cenazelerini camilere götürüyorsa, bu laiklik değildir, Türkiye'nin bir ayıbıdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Cem Evi'ne yardım yapılması yönündeki talep, incelenmek üzere oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star